Czytanie na dziś: Lb 21,4b–9 lub Flp 2,6–11; J 3,13–17
Dwaj Amerykanie – każdy wywodzący się z innego getta etnicznego – uczą się wzajemnego zrozumienia i szacunku. Tę opowieść kino zza Atlantyku wałkowało na setkach przykładów. Tyle że film Green Book całkiem interesująco ją komplikuje.
„Nie wzywamy do rzezi białych, przynajmniej na razie” – to słowa Juliusa Malemy, deputowanego do parlamentu RPA. W jednym z największych państw Afryki czarnoskóra większość robi się coraz bardziej radykalna. Ale jest i nadzieja.
Zamieszki, które wybuchły w Ełku, potwierdziły, że igramy z ogniem. Najwyższy czas, żeby powiedzieć, że niechęci do obcych nie można uzasadniać ani polskością, ani chrześcijaństwem.
Jeśli dochodzi do zamieszek na tle rasowym, szef MSW nie może się ograniczać do rozważań o lękach Polaków, bo brzmi to jak usprawiedliwienie. Policja nie jest od tego, a od obrony prawa
Czy Dzieciątko Jezus może być uznane za zbyt…białe? Absurdalnie pojmowana polityczna poprawność twierdzi, że tak.
Hasło „prezydent Barack Obama” nie oddaje istoty dzisiejszych stosunków rasowych w USA. Te znajdziemy raczej w takich nazwach jak „Ferguson” czy „Baltimore”.
Czarni radykałowie mogą nie wiedzieć, kim był Kościuszko i jaki miał stosunek do niewolników. W Polsce wiedzieć się to powinno
USA to kraj zbudowany na rasizmie, a codzienność czarnoskórych Amerykanów to nieustanna batalia ze zinstytucjonalizowanym rasizmem. To życie w chronicznym stresie i strachu.
Jakie filmy dotykające problemu rasizmu w USA najlepiej obejrzeć, by choć w niewielkim stopniu zrozumieć ten skomplikowany problem? Oto moje cztery typy, które nie zawsze pokrywają się z klasykami gatunku.
Mam argument prosty: jeśli osoby czarnoskóre czują się słowem „Murzyn” obrażone, to dlaczego go używać? Żeby ich obrazić? Co jest ważniejsze: Wasze poczucie wolności w doborze słownictwa czy wrażliwość i uczucia bliźniego?
-95%
-78%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki