Czytanie na dziś:
Wydany w połowie marca raport Fundacji JiM „Dziecko z autyzmem” wylicza problemy, jakie napotykają rodziny z dziećmi autystycznymi. Jest ich wiele, a szukający rozwiązań rodzice zdani są tylko na siebie.
Nazywa się ją chorobą XXI wieku. Unieszczęśliwia, pozbawia chęci do życia, a także generuje duże koszty ekonomiczne i społeczne. Jest też dobra wiadomość: depresję można pokonać.
Słysząc o inteligencji emocjonalnej, myślimy przede wszystkim o umiejętności radzenia sobie z emocjami i budowania relacji z ludźmi. Jednak chodzi o coś więcej.
Gdy robimy coś wbrew sobie ze strachu, jesteśmy nieautentyczni. Gdy przeciwstawiamy się emocjonalnym impulsom w imię ważnych dla nas wartości – jesteśmy sobie wierni.
Stawianie na hedonizm jest ryzykowne, bo byle drobiazg może zepsuć starannie zaplanowaną przyjemność. Drogą do najpełniejszego doczesnego szczęścia jest budowanie dobrych relacji z innymi.
Po etapie zrozumienia swojego problemu i zaplanowaniu zmiany musi nastąpić moment decyzji. Jak wcielić w życie postanowienia i przy nich wytrwać?
Gdy chcemy dokonać ważnych zmian w swoim życiu, zbyt często polegamy na sile woli. Myślimy, że zdiagnozowanie problemu wystarczy, by natychmiast zacząć działać. Tyle że takie podejście kończy się z reguły porażką.
Co robić, gdy dziecko zaczyna przyjaźnić się z ludźmi, którzy ewidentnie sprowadzają je na złą drogę? Czy mamy jakikolwiek wpływ na wybór przyjaciół przez nasze nastolatki?
Antek to leń i awanturnik od urodzenia. Gdy był noworodkiem, to albo spał (leń), albo płakał (awanturnik). Teraz wygrywa mecze piłkarskie – „a lekcje jak leżały, tak leżą”.
„Uwierz w siebie, zaufaj sobie, pokochaj siebie” – to jedne z najczęstszych rad psychologicznych poradników. Problem polega na tym, że opacznie zrozumiane zaprowadzą nas donikąd.
-67%
-15%
-70%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki