Czytanie na dziś: Dz 10,34a.37-43; Kol 3,1-4 lub 1 Kor 5,6b-8; J 20,1-9
Czwarta część dodatku "Przewodnik Katolicki" Historia poświęcona jest Powstaniu Wielkopolskiemu.
Powojenny spór o ocenę moralną twórczości Josepha Conrada dotyka wciąż aktualnego problemu granicy między heroizmem a lekkomyślnością.
W lutym 1919 r. udało się zatrzymać niemieckie dążenia do zdławienia Powstania Wielkopolskiego, Rozejm w Trewirze stworzył też korzystne okoliczności dla utrwalenia przynależności ziem zaboru pruskiego do odrodzonej Polski.
Czy potrafimy jeszcze coś świętować tak, żeby nas nie dzieliło?
W noc styczniową 1863 r. powstańcy poszli do boju z Bogiem na ustach i krzyżem na piersi. Mimo doraźnej klęski, powstanie dało impuls do odrodzenia wiary. Ważną rolę odegrał Kościół.
98 lat temu rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Był to jedyny zwycięski polski zryw niepodległościowy
O Powstaniu Wielkopolskim słyszał chyba każdy. A co, jeśli związaną z nim, wydawałoby się nieodłącznie, datę – 1918 zamienimy na rok 1806? To nie błąd, ale zupełnie inna, nie mniej ciekawa historia!
72 lata temu wybiła Godzina W. Rozpoczęła ona 63 dni bohaterskiej i krwawej walki o godność i wolność Polaków.
Gdyby obraz Polskiego Państwa Podziemnego dominujący w pamięci zbiorowej był całkowicie zgodny z realiami, to nie moglibyśmy mówić o – niezwykłym w skali całej okupowanej Europy - fenomenie polskiego ruchu oporu.
Nie można mylić poświęcenia i odwagi z szaleństwem, a woli walki o wolną Ojczyznę nazywać zbrodnią.
-70%
Bestseller
-15%
-13%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki