Czytanie na dziś: 2 Sm 7,4-5a.12-14a.16; Ps 89; Rz 4,13.16-18.22; Mt 1,16.18-21.24
Dwie sprawy zwróciły uwagę na Trybunał Konstytucyjny. Pierwsza to kandydatury na nowych sędziów. Druga – nierozpoznanie, z powodu zakończenia kadencji sejmu, wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją aborcji eugenicznej. Obie są ze sobą mocno powiązane.
23 sierpnia 1989 r. 2 miliony ludzi, trzymając się za ręce, utworzyło 600-kilometrowy łańcuch, ciągnący się od Wilna przez Rygę po Tallin. Takiej demonstracji pogodzony z okupacją państw bałtyckich świat nie mógł nie zauważyć.
Władza powinna być służbą państwu i społeczeństwu, nie drogą do realizacji czy zabezpieczania prywatnych ambicji i interesów. Narody naszej części Europy coraz częściej przypominają o tym rządzącym.
To wbrew pozorom jedna z najbardziej zagmatwanych spraw przed Trybunałem Konstytucyjnym, choć z debat internetowych wynika, że wielu wydaje się prosta.
Czerwiec – gorący nie tylko w Polsce – w Chinach upłynął pod znakiem masowych protestów w Hongkongu. To największy zryw społeczny w obronie autonomii miasta, od czasu jego wcielenia do Chin przed 22 laty.
Nieroztropne regulacje, nawet czynione w dobrej wierze, mogą popsuć dobrze działające instytucje, spowodować rozchwianie systemu prawnego i w efekcie doprowadzić do utraty poczucia bezpieczeństwa obywateli.
Przekazanie obywatelom realnego wpływu na władzę było ważnym wątkiem kampanii prezydenckiej. Czy pomysł referendum obligatoryjnego jest słuszny i czy nie dopuści do tworzenia złego prawa?
Sądy w Polsce nie działają idealnie. Jednak uchwalona przed świętami ustawa nie rozwiąże żadnych istotnych problemów sądownictwa, tak jak nie rozwiązały ich wcześniejsze zmiany.
-15%
Bestseller
-64%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki