Czytanie na dziś: Ga 1,13–24; Łk 10,38–42
Dużo pisze się ostatnio na temat zanikającego w Kościele poczucia sacrum. Ci jednak, którzy tak silnie go dzisiaj szukają, często zapominają, że w liturgii bardziej niż o sacrum chodzi o świętość.
Liturgia jako „szczyt“ życia chrześcijańskiego uobecnia się w osobie Jezusa. Ale na ten „szczyt“ wspinamy się od strony „źródła“ czyli tradycji.
Znów pojawiły się pogłoski, że papież Franciszek chce ograniczyć, a może nawet zakazać, odprawiania tzw. Mszy św. trydenckiej. Czy to możliwe? Dlaczego Franciszek miałby podejmować takie decyzje?
Czy istotą jest tu wierność pięknu łacińskiej liturgii czy także – w „pakiecie” – pielęgnowanie swojej wizji Kościoła?
Ograniczenia sprawowania tzw. Mszy trydenckiej to nie wyraz niechęci do tej liturgii. To efekt całego splotu wydarzeń, w których tle jest sposób traktowania nauki Kościoła przez wiele środowisk tradycjonalistów.
Eucharystia nie może być polem, gdzie rośnie nienawiść czy pogarda dla braci i sióstr. Rozmowa z Pawłem Milcarkiem - filozofem, publicysta, redaktorem naczelnym kwartalnika „Christianitas”
Posoborowa liturgia nie jest nowoczesną rewolucją, ale powrotem do formy i ducha liturgii pierwszych chrześcijan.
Bestseller
-15%
-13%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki