Czytanie na dziś:
Poznaniacy, którzy 60 lat temu wyszli na ulice domagali się nie tylko poprawy warunków ekonomicznych. Żądali demokracji i sprzeciwiali się narzuconej władzy komunistów.
Protestujący śpiewali pieśni religijne i domagali się uwolnienia więzionego od trzech lat prymasa Wyszyńskiego oraz powrotu religii do szkół. Według ustaleń bezpieki, nie byli przez nikogo inspirowani.
Wywiad z dr. Piotrem Grzelczakiem, autorem książki Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956–1989, o próbach zamazywania pamięci przez władze komunistyczne.
Historia Poznańskiego Czerwca 1956 jest z wielu względów świetnym tematem dla twórców kultury. Sam temat jednak nie wystarczy, by przebić się do masowej świadomości.
Wypadki poznańskiego Czerwca 1956.
Kto ma moralną rację? Ci, którzy w imię prawdy odsłaniają brudną stronę naszej rzeczywistości, czy też ci, którzy w imię miłosierdzia spuszczają nad nią zasłonę milczenia?
„Papiery Kiszczaka” pozwalają w inny sposób spojrzeć na znane nam fakty i wysnuć nowe, ale wymagające sprawdzenia, hipotezy. Można dzięki nim zrewidować biografię Lecha Wałęsy, ale nie dzieje Polski.
Niespełna trzy lata po śmierci Hugo Chaveza stworzony przez niego system polityczny przeżywa poważny kryzys. Czy niedawne wybory parlamentarne przyniosą Wenezueli realne zmiany?
Przeciwstawiał się komunistom, bronił godności protestujących robotników, swoje życie poświęcił służbie Bogu i bliźnim. Kim był ten zapomniany bohater?
Istniał tylko przez sześć lat. Okryty był taką tajemnicą, że do dziś trudno oszacować liczbę osób, które przez niego przeszły.
-64%
-15%
-19%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki