Czytanie na dziś:
W sobotę 3 listopada 1984 r. był pogrzeb. Ciało księdza Jerzego wystawiono w prezbiterium kościoła św. Stanisława w poprzedzającą noc. W kolejce stanął tłum. Ludzie przesuwali się niemal bez słów, nie było widać radiowozów, byliśmy sami z naszą żałobą.
Nieugięty, heroiczny, święty… a przy tym ludzki, trochę szalony oraz niezmiernie współczesny. Zachowane ślady życia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odsłaniają jego niezwykłą osobowość.
Czy możliwe jest zakończenie konfliktu politycznego dzielącego Polskę? Dziś to pytanie jest nie mniej aktualne jak 30 lat temu. Doświadczenie Okrągłego Stołu pokazuje, że potrafimy osiągnąć porozumienie mimo dzielących nas różnic.
Z historykiem Pawłem Stachowiakiem o tym, dlaczego nie udało nam się rozliczyć z PRL rozmawia Piotr Jóźwik
W przedostatnim felietonie wyrażałem obawy. Polska w przededniu kolejnych obchodów rocznicy powstania warszawskiego wydała mi się podzielona jak nigdy.
Nie diecezjalny, lecz narodowy - taki charakter ma rozpoczęty właśnie proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny 214 męczenników koreańskich. Pierwsza grupa - sługa Boży Jan Chrzciciel Yi Byeok i 132 Towarzyszy - poniosła śmierć w latach 1785-1879.
Trudno nie odnieść wrażenia, że Wajda w swoim ostatnim filmie mitologizuje przypadek Strzemińskiego, kreując go na ofiarę komunizmu
Tylko funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą objęci ustawą "dezubekizacyjną", która obniży im emerytury i renty - mówi wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma
Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano we wtorek w całym kraju. Manifestacje i marsze przejdą m.in. ulicami Warszawy, Krakowa, Gdańska i Łodzi
Głównym wrogiem władzy komunistycznej w Polsce był niewątpliwie Kościół katolicki. Nic więc dziwnego, że przez cały okres trwania PRL-u próbowano go zwalczać na wszelkie sposoby. Jednym z nich był tzw. wojskowy eksperyment klerycki.
-13%
-19%
-70%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki