Czytanie na dziś: LM T. VI (wyd. 2); s. 161: Ap 12, 10–12a; 1 Kor 1, 10–13.17–18; J 17, 20–26
„Jaruzelski nie miał nigdy 13 grudnia tylu ludzi w okolicach swojego domu co Kaczor” – napisał w ubiegłą niedzielę na Facebooku pewien mój znajomy, sądząc z innych wpisów inteligent.
Już czas, abyśmy uwolnili mit „Solidarności” od ciężaru animozji legend tamtej epoki, które kurczowo trwają przy dawnych konfliktach. Te wojenki mogą zniszczyć to, co w solidarnościowym dziedzictwie naprawdę cenne.
Grecki mit o młodzieńcu, który zakochał się w swoim obliczu, wydaje się przestrogą przed źle rozumianą miłością do samego siebie. Narcyz nie był jednak do końca winien tego, co się stało. I chyba tak jest też z jego współczesnymi naśladowcami.
Jedną z rzeczy, która zrobiła na mnie największe wrażenie podczas podróży po Gruzji w te wakacje, było religijne dziedzictwo tego regionu. W miejscowości Vani, niedaleko Kutaisi w zachodniej części kraju, znaleziono pozostałości świątyń z pierwszego...
Turyści odwiedzający Poznań podążają trasą, na której królują koziołki z ratuszowej wieży. Rzadko kto jednak wie, jak bezcenne skarby skrywa tutejsza wyspa katedralna. Tysiąc lat temu była ona najpotężniejszym ośrodkiem władzy Piastów.
Jesteśmy nad Eufratem. Jest pierwszy wiek. Zaczyna się tam rozwijać jedna z pierwszych kolebek chrześcijaństwa. Z tego świata mamy najstarszy zapis o tym, jak Jezus był postrzegany przez pogański świat.
Ani Jezusowi, ani rodzącemu się chrześcijaństwu nie poświęcił żadnego dzieła – chrześcijaństwo było wtedy w powijakach – ale jednak pojawiają się pewne ciekawe wzmianki.
Są wyznaniem wiary i sposobem na zrozumienie rzeczy nadprzyrodzonych. Są także opowieścią o losach narodu, zachętą do radowania się, a nawet tańczenia. Kolędy – znane, lubiane, chętnie śpiewane, a może i po trochu zapominane?
Ignacy Łukasiewicz, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy 8 marca, był nie tylko wybitnym naukowcem, wynalazcą lampy naftowej i twórcą pierwszego na świecie przemysłu naftowego, ale i dobrym człowiekiem, oddanym lokalnej społeczności.
Agresją na Ukrainę Władimir Putin nie tylko znacząco przyczynił się do scementowania poczucia narodowej tożsamości jej obywateli, ale dodatkowo na długo wykopał przepaść między dwoma narodami.
-80%
-15%
-37%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki