Czytanie na dziś: Pwt 6,2–6 Psalm: 18,2–4.47.51; Hbr 7,23–28; Mk 12,28b–34
Wiele produktów spożywczych trafiających na polski rynek jest gorszej jakości, niż ich odpowiedniki w krajach Europy Zachodniej. Unia Europejska chce ukrócić tego rodzaju działania.
Pierwszy rok ograniczenia handlu w niedzielę nie przyniósł żadnych dramatycznych wydarzeń. Jednak to obecny rok, w którym handlowa będzie tylko jedna niedziela w miesiącu, będzie kluczowy dla oceny wprowadzonych zmian.
Z gorącej dyskusji o niedzielach wolnych od handlu wyłania się o wiele głębszy problem: czterech na pięciu Polaków nie potrafi się relaksować. Co zrobić, by wolne weekendy rzeczywiście nam służyły?
Od 2020 roku wszystkie niedziele będą w Polsce wolne od handlu – zadecydował Sejm.
Jest zielone światło dla dalszych prac nad obywatelskim projektem w sprawie wolnych niedziel w handlu. Od konkretnych przepisów ważniejsze jest jednak to w jaki sposób będziemy chcieli je wprowadzić.
We wtorek 9 sierpnia w kilkunastu polskich miastach przeprowadzana jest uliczna zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Aby projektem zajął się Sejm, do końca sierpnia trzeba zebrać 100 tys. podpisów.
Niewielka część sklepów wykorzystuje kruczki prawne, by sprzedawać w niedziele. Państwowa Inspekcja Pracy proponuje więc zaostrzenie przepisów. Nie oznacza to jednak, że zamknięte mają być stacje benzynowe czy małe sklepy.
Tę solidarność można i powinno się okazać. Jak? Po prosto nie robiąc zakupów w dniu świętym.
Rozmowa z prof. Zbigniewem Lasocikiem o różnicach między handlem a przemytem ludzi, wpływie wojny na wykorzystanie człowieka i społecznych priorytetach.
-15%
Bestseller
-19%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki