Czytanie na dziś: 1 Kor 8,1b–7.10–13 Łk 6,27–38
Poprzez fotografie chce pokazać, że różnorodność to nie podział, ale element całości. Bo świat tworzą ludzie ze swoimi historiami. A one nie są lepsze czy gorsze. Są inne, a ta inność nie powinna wywoływać w nas lęku.
Zdjęcie z misiem, portret wielokrotnie odbity w lustrze czy wreszcie selfie określające dziś status życiowy i społeczny. Tak jakby od tego, z kim i gdzie się sfotografujemy, zależało nasze istnienie. Jedno jest pewno: fotografia nie zniknie nigdy.
Wystawa fotograficzna Wojciecha Wilczyka jest upamiętnieniem zagłady Żydów. Wilczyk widzi tylko te zrujnowane, tymczasem wiele synagog odzyskuje dawny wygląd i staje się miejscem pamięci.
Polskie współczesne budowle sakralne to często modyfikacje jednego projektu, a ich dziwaczne kształty zdążyły nam się już opatrzeć. Co dostrzegli w nich dwaj czescy fotografowie?
Ireneusz Gregowski od lat zbiera kapliczki. Mówiąc precyzyjniej: zdjęcia przydrożnych kapliczek i krzyży powiatu inowrocławskiego. W swoich zbiorach ma już prawie wszystkie.
Był dokumentalistą życia żydowskiego w cieniu Holokaustu. Na zdjęciach ocalił świat, który przestał istnieć. W Muzeum POLIN w Warszawie trwa wystawa fotografii Romana Vishniaca.
Fotomontaż jako forma sztuki zdewaluował się. W dobie cyfrowej niemal każda fotografia zostaje poddana manipulacjom i obróbkom, nie zawsze mającym na celu stworzenie dzieła sztuki.
Istnieje wiele wynalazków, które mimo powstania popularność zdobywały bardzo długo, i choć okazały się bardzo przydatne, to jednak sporo czasu musiało upłynąć, by wszyscy to zrozumieli.
Rozmowa z Waldemarem Smaszczem
Krakowski Miesiąc Fotografii to najważniejsza impreza fotograficzna w Polsce. Trzynasta edycja tego międzynarodowego festiwalu zgromadziła niemal stu artystów.
-70%
-95%
-19%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki