Czytanie na dziś:
Przedstawiamy nowość: „Przewodnik Katolicki” HISTORIA. Śladami wielkopolskich społeczników.
Co to za kraina – mówiono o Wielkopolsce – gdzie „piwowar wyżej stoi od poety”. Jednym z najmocniejszych argumentów był brak w Poznaniu uniwersytetu. Wszystko zmieniło się sto lat temu, choć tradycje akademickie w regionie sięgają początków XVI wieku.
W lutym 1919 r. udało się zatrzymać niemieckie dążenia do zdławienia Powstania Wielkopolskiego, Rozejm w Trewirze stworzył też korzystne okoliczności dla utrwalenia przynależności ziem zaboru pruskiego do odrodzonej Polski.
98 lat temu rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Był to jedyny zwycięski polski zryw niepodległościowy
Powstanie Wielkopolskie zwyciężyło, bo wybuchło i zakończyło się wtedy, gdy interes polski był zbieżny z interesem mocarstw. Nieczęsto zdarzał nam się taki los na historycznej loterii.
O Powstaniu Wielkopolskim słyszał chyba każdy. A co, jeśli związaną z nim, wydawałoby się nieodłącznie, datę – 1918 zamienimy na rok 1806? To nie błąd, ale zupełnie inna, nie mniej ciekawa historia!
Znane nie tylko w Wielkopolsce rogale świętomarcińskie wpisują się w poznańską tradycję świętowania 11 listopada, liturgicznego wspomnienia św. Marcina. Ten produkt jest wyjątkowy nie tylko ze względu na szlachetne nadzienie z białego maku...
Miał zostać porządnym, kujawskim chłopem, żyć z ziemi, kochać żonę i dzieci. Ale jemu w duszy grało coś więcej. Nazywają go „Mistrzem od Krzyży” – jego, Józefa, syna rolnika z Rzadkwina.
Gdy Józef Piłsudski przybył o Warszawy, Wielkopolska pozostawała częścią Niemiec. O jej losach miał zadecydować traktat pokojowy, ale Polacy z zaboru pruskiego nie czekali biernie na jego rozstrzygnięcia.
-15%
Bestseller
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki