Czytanie na dziś: Jr 17,5-10; Ps 1; Łk 16,19-31
Przeżywająca kryzys Europa potrzebuje nowego początku. Kraje tzw. Starej Unii daleko odeszły od ideałów założycieli. W tej sytuacji budowanie nowego otwarcia z narodami Europy Wschodniej staje się koniecznością.
Ekonomiczna zapaść, podwyżki, kryzys polityczny – tak dziś wygląda życie Ukraińców. Dwa lata po Majdanie są rozczarowani jego efektami, ale wierzą, że rewolucja godności była niezbędna.
Rozmowa z Krzysztofem Stanowskim, prezesem zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, o nowej Ukrainie
Ciała ukraińskich żołnierzy i prorosyjskich bojówkarzy miesiącami leżą na polach walk. Dopóki ofiary nie zostaną zidentyfikowane, figurują wśród żywych. Dzięki temu zaniżany jest bilans ofiar wojny.
Na Ukrainie jest wojna, niepewność i pikująca w dół hrywna, w Polsce nadzieja i szansa na lepsze życie, choćby nawet „na czarno”. Ale i tacy, którzy te nadzieję potrafią bezwzględnie wykorzystywać.
Wojna na wschodzie kraju, obniżający się poziom życia i korupcja. Przy problemach dotykających każdego Ukraińca sukcesy administracji nowego prezydenta wyglądają blado.
Zaledwie rok temu Rosja, Kazachstan i Białoruś zdecydowały się na euroazjatyckie małżeństwo. Dziś wydaje się, że przy jego zawarciu nie kierowano się ani rozumem, ani sercem.
Stanica Ługańska – kilkunastotysięczna miejscowość położona faktycznie na przedmieściach Ługańska, ostatni punkt obrony ukraińskiego terytorium. Wciśnięta pomiędzy okupowany przez terrorystów Ługańsk i Federację Rosyjską.
Rok 2015 śmiało można nazwać rokiem wyborczym. Wiosną będziemy wybierać prezydenta, jesienią zaś parlament. Do urn pójdą również mieszkańcy aż dziewięciu innych europejskich państw.
Gdy pisałam ten artykuł, zawieszenie broni w Donbasie trwało już kilkanaście godzin. Przynajmniej teoretycznie, bo w okolicach ważnego węzła komunikacyjnego Debalcewo ciągle było słychać strzały.
-15%
Bestseller
-13%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki