Czytanie na dziś: Jr 17,5-10; Ps 1; Łk 16,19-31
Uniezależnienie się Cerkwi ukraińskiej od Moskwy będzie ogromnym ciosem dla Kościoła prawosławnego w Rosji. Taki wstrząs bywa niekiedy początkiem pozytywnych zmian.
Ze Światosławem Szewczukiem, arcybiskupem większym kijowsko-halickim, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego rozmawia Jacek Borkowicz
Ukraina to państwo upadłe – tak w zgodnej ocenie komentatorów streścić można istotę przesłania Viktora Orbána. W ten sposób mówili dotąd o Ukrainie jedynie Rosjanie.
Niektóre środowiska żydowskie wzywają do wstrzymania procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda. Ich zdaniem, jego kontynuowanie byłoby „wyrazem aprobaty dla niezwykle negatywnego podejścia kard. Hlonda do społeczności żydowskiej”.
Z Krzysztofem Stanowskim rozmawia Piotr Jóźwik
Mówi się, że trzeba budować mosty, bo one łączą ludzi. Most, który powstaje między Krymem a Krajem Krasnodarskim, tylko scementuje podział.
Trzydzieści lat temu w Rzymie padły historyczne słowa wzajemnego przebaczenia. Wspomnienie tamtych wydarzeń toruje także dzisiaj drogę, na której może dokonać się postęp w dialogu z Ukraińcami.
Przesłanie Przewodniczącego Episkopatu Polski do uczestników Pielgrzymki Pojednania z Werchraty do Lwowa
Zniesienie wiz do krajów Unii Europejskiej to dla Ukrainy duży krok naprzód, ale dopiero pierwszy na długiej drodze. Tym trudniejszej, że z niektórymi przeszkodami nie chcą sobie poradzić sami Ukraińcy.
Sprawa ukraińska jest dzisiaj najważniejszą kwestią dzielącą światową wspólnotę prawosławną. Konflikt stawia po jednej stronie Konstantynopol, po drugiej zaś Moskwę.
-64%
-70%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki