Czytanie na dziś: Ez 28, 1–10; Mt 19, 23–30
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z syryjskiego Kurdystanu radykalnie zmienia układ sił na Bliskim Wschodzie. Przyparci do muru Kurdowie zwrócili się do Władimira Putina i Baszara al-Asada.
Takiej władzy nie ma nawet Władimir Putin. Nowa kadencja prezydenta Recepa Erdoğana skończy się w 2023 r. w stulecie tureckiej republiki. Czy to stulecie – jak w serialu – okaże się wspaniałym, a sam Erdoğan zechce być nowym Sulejmanem Wspaniałym?
Wynik walk między Turkami i Kurdami o niewielkie miasteczko może przeważyć zmieniającą się szalę globalnych sojuszy. USA nadal wspomaga Kurdów, podczas gdy Rosja stoi po stronie Turcji.
Noworoczne fajerwerki mieszkańcom Stambułu, ale i nam wszystkim, kojarzyć się będą odtąd z morderczą strzelaniną. I o to właśnie chodzi terrorystom.
Turcja jest dzisiaj problemem dla Europejczyków. Ale w dalszej perspektywie prawdziwym problemem będzie dla nas Turcja trwale odłączona od Europy.
Po akcji wojska prezydent Erdoğan może przeprowadzić w Turcji cywilny zamach stanu. To prosta droga do destabilizacji państwa, będącego łącznikiem pomiędzy Europą i konfliktogennym Bliskim Wschodem.
Orhan Pamuk, turecki noblista, ponad dziesięć lat temu napisał powieść o miłości, której prawzorem była koncepcja muzeum jako zbioru przedmiotów – wspomnień o utraconym szczęściu. Muzeum powstało rzeczywiście, a teraz uzupełnił je poetycki film dokumentalny.
Gdy nasze domy zostały zniszczone, a miasta, w których mieszkaliśmy, legły w gruzach, zdecydowaliśmy się wyjechać, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Jesteśmy tylko ludźmi – tak mówią syryjscy uchodźcy w tureckim Gaziantep.
Życie Kurdów w obozie dla uchodźców, przy granicy turecko-syryjskiej pokazuje, że bez względu na efekty wojennych rozgrywek największym przegranym jest zawsze ludność cywilna.
Nie ma go na mapach, choć zajmuje spore części czterech najważniejszych państw Bliskiego Wschodu. Czy na obszarze ogarniętym wojną może narodzić się niepodległy Kurdystan?
-78%
Bestseller
-80%
-75%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki