Czytanie na dziś: 1 Kor 9,16–19.22–27 Łk 6,39–42
„Nie wy otrzymujecie parafie, tylko parafie otrzymują was” – mówił kilka lat temu kard. Kazimierz Nycz, powierzając kilku księżom urząd proboszcza. W chwili nominacji proboszczowskich parafianie otrzymują księży, którzy przez kolejne lata prowadzą cząstkę...
Trwa w Polsce kampania przed wyborami parlamentarnymi. Czy Kościół powinien się od niej dystansować i milczeć w każdej kwestii, która dotyka polityki?
Rozmawiacie ze swoim Aniołem? Znacie jego imię? Słuchacie go? Pozwalacie, aby prowadził was za rękę po drodze, albo popychał, by ruszyć? – pytał papież Franciszek kilka lat temu we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. To naprawdę ważne pytania.
Dotychczasową formę oddziaływania Kościoła na politykę trzeba zastąpić mozolną pracą u podstaw i formowaniem wiernych świeckich, bo przecież polityka jest ich domeną. Niezbędne jest też zbudowanie na nowo relacji zaufania, opartej na wspólnej trosce o los...
Jestem w Kościele i w kościele Odchodzę z Kościoła. Być może słyszymy to coraz częściej. Dlaczego więc ja ciągle w nim jestem? Co znaczy uczestnictwo we wspólnocie Kościoła, do którego przekonuje nas nowy program duszpasterski?
Skrzyżowane świece, jabłka, chleb, woda to tylko niektóre przedmioty błogosławione w Kościele w związku z kultem konkretnych świętych. Czy to zakamuflowana forma myślenia magicznego i tworzenia amuletów?
W debacie o obecności Polski w Unii Europejskiej można nieraz usłyszeć argument o zagrożeniu suwerenności, przy zachowaniu niepodległości. Czy oba te pojęcia są zatem rozbieżne, czy warunkują się wzajemnie?
O wolności można mówić w bardzo różnych kontekstach – prawnym, politycznym, społecznym, historycznym, psychologicznym. Jest jednak taki rodzaj wolności, o którym trzeba rozmawiać z punktu widzenia wiary.
Bez wątpienia Piekary Śląskie to najważniejsze maryjne sanktuarium na Górnym Śląsku. Niektórzy twierdzą, że to w nim św. Jan Paweł II uczył się przemawiać do wielkich rzesz ludzkich. A kard. Hlond był przekonany, że musi je odwiedzić każdy, kto chce...
Choć tego słowa nie ma w Biblii ani w indeksie rzeczowym Katechizmu, nie ma wątpliwości, że Jezus formował uczniów i do tego też jest powołany Kościół. Szanował ich podmiotowość, chciał jednak ich ukształtować.
-83%
-67%
Bestseller
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki