Czytanie na dziś: 1 Kor 9,16–19.22–27 Łk 6,39–42
Walentynki to jedno z opanowujących cały świat świąt, które wykreowali specjaliści od marketingu. Również w Polsce to coraz popularniejszy zwyczaj. Co na to Kościół?
Okazuje się, że umieszczane w internecie „oficjalne” przypomnienia o obowiązywaniu w jakimś dniu wstrzemięźliwości od potraw mięsnych wywołują żarty, a nawet irytację także wśród katolików. Czy to dowód, że post jest na przegranej pozycji? A może chodzi o...
Co robi Kościół na Ukrainie po wybuchu wojny, gdy płyną rzeki krwi i łez? Jak wygląda jego codzienność tam, na miejscu, gdy wokół latają pociski, a potrzebujących pomocy są dziesiątki tysięcy?
Wciąż pojawiają się ludzie, którzy próbują angażować Boga w swe zbrojne konflikty i Jego wolą uzasadniać nawet zbrodnicze decyzje. Czy to się może udać? Czy Bóg jest Bogiem wojny?
Od dawna Stolica Apostolska postępuje według zasady, że Kościół reprezentowany przez papieża powinien sytuować się ponad konfliktami, a nie stawać się jedną z ich stron. Czy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę ta reguła przestaje być aktualna?
Był czas, że Kuria Rzymska funkcjonowała w niezmienionym kształcie przez ponad trzysta dwadzieścia lat. Jednak w ciągu ostatnich zaledwie pięćdziesięciu pięciu lat reformowano ją aż trzy razy. Najnowsza reorganizacja właśnie została ogłoszona.
Czy nauczanie głoszone w świątyniach może otwierać drogę do wojny? Czy przywódca religijny i reprezentowana przez niego struktura może się okazać agresorem niszczącym jedność wspólnoty wyznaniowej? Prawosławni teolodzy odpowiedzieli na te pytania.
Czas wojny sprzyja tworzeniu narracji nienawiści. Łatwo jej ulec, ale konsekwencje będą dramatyczne i dalekosiężne.
Choć zaangażowanie Kościoła katolickiego w Polsce, związane z rosyjską agresją na Ukrainę, jest ogromne na licznych polach, dla wielu Polaków pozostaje niezauważalne. Co mówi to o sytuacji Kościoła w naszym kraju?
Zdaniem papieża Franciszka „to piękne pomyśleć, że sam Jezus pracował i że nauczył się tej sztuki od św. Józefa”. Czy Kościół zawsze miał takie samo podejście do kwestii pracy?
-15%
-78%
-95%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki