Czytanie na dziś:
Rozmowa, o tym, czy Boże Narodzenie zastąpiło święta pogańskie i czy naprawdę nie wiemy, którego dnia urodził się z Jezus, z ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem.
Zadziwia mnie taka odwaga i pewność miłości Jezusa. Trzeba mieć odwagę, żeby powiedzieć: „To mnie kocha najbardziej”. Widzę w tym ogromne zaufanie. „Cokolwiek się stanie, wiem, że mnie kochasz”.
W Ewangelii Łukasza jest najwięcej zwrotów typowych dla Pawła. Inni ewangeliści używają ich mniej. Paweł kilka razy w swoich listach wprost wymienia Łukasza jako swojego towarzysza.
Jezus nie mógł być zwyczajnym rolnikiem, który się nie znał na pływaniu, nie potrafił poradzić sobie na jeziorze. Zawód rybacki wyraźnie jest mu bliski.
Chodzenie boso po Galilei było niemożliwe. Gdyby tylko ktoś próbował, natychmiast pokaleczyłby mocno stopy. Mamy w archeologii wykopaliska, które pokazują, że obuwie było tam dobrze znane i dość powszechne.
Duża część pożywienia Arabów, zamieszkujących dziś Palestynę, jest taka sama jak jedzenie starożytnych Hebrajczyków. Można by pomyśleć, że w warstwie kulinarnej Stary Testament pisano współcześnie.
Jezus podobnie jak większość Żydów tamtego czasu traktował wino jako powszedni napój.
Drzewo oliwne jest symbolem pokoju, a w herbie Izraela jest obecne do dziś obok menory. Ale oliwa miała ogromne znaczenie na poziomie duchowym.
Ubrania były powszechne, ale musiały być szanowane i cenione. Przywykliśmy do pełnych szaf, a Żydzi mieli zwykle po dwa komplety ubrań. Kto dziś zabiera dla siebie ciuchy skazanego na śmierć?
Świece łojowe powstały dopiero po Jezusie, w czasach prześladowania chrześcijan. U Żydów mamy przede wszystkim oliwne lampki. Ale nieroztropne panny używały raczej pochodni.
-64%
-67%
Bestseller
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki