Czytanie na dziś:
W „czarnym marszu” kobiety stały się łatwym narzędziem walki politycznej. Wiele z nich stanęło przeciwko życiu nienarodzonych. Nie można jednak nie widzieć tych, którymi kierował strach.
Bikini czy burkini? To nie jest tylko niewinna gra w skojarzenia słowne, czy dywagacje na temat plażowego dress code. W tle pojawiają się pytania dotyczące samych fundamentów demokracji.
Dlaczego tak gwałtowne reakcje powoduje pomysł, by diakonem mógł zostać nie tylko żonaty mężczyzna, ale i zakonnica – po ślubach wieczystych, długoletniej formacji?
Rozmowa z Mateuszem Pietrzakiem
Przed stu laty, 1 lutego 1915 r., w Watykanie zatrudniono pierwszą kobietę – rzymiankę Annę Pezzoli. Jakie jest dziś miejsce kobiet w Kościele?
Papież Franciszek powołał w ciągu zaledwie czterech lat już drugą komisję do spraw diakonatu kobiet. Ten temat wraca podczas jego pontyfikatu zastanawiająco konsekwentnie.
Papież Franciszek powierza kobietom urzędy, na których jeszcze niedawno nikt by ich sobie nie wyobrażał. Niedawno powołał sześć świeckich kobiet do watykańskiej Rady ds. Ekonomicznych. Kluczem nie jest tu płeć. Kluczem są kompetencje.
Rozmowa z Sebastianem Dudą - ur. 1975. Doktor teologii, filozof, publicysta. Członek redakcji „Więzi” i Zespołu Laboratorium „Więzi”. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
Papież Franciszek dokonał zmiany zaledwie dwóch słów w prawie kanonicznym. Dzięki tej niewielkiej poprawce przy ołtarzu, także w charakterze szafarzy Komunii św., mogą pojawić się kobiety.
Wiele sióstr mogłoby zdecydowanie mocniej zaznaczać swoją obecność w całej strukturze
Bestseller
-15%
-13%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki