Czytanie na dziś: 1 Kor 8,1b–7.10–13 Łk 6,27–38
Władza powinna być służbą państwu i społeczeństwu, nie drogą do realizacji czy zabezpieczania prywatnych ambicji i interesów. Narody naszej części Europy coraz częściej przypominają o tym rządzącym.
Sprawa zwrotu majątku zagrabionego Kościołom i związkom wyznaniowym przez komunistów po 30 latach wciąż wzbudza w Czechach ogromne emocje. Najnowszy pomysł? Odszkodowania finansowe mają być opodatkowane.
Wyniki wyborów pokazały, że Czesi są bardzo rozczarowani dotychczasowymi elitami politycznymi, skompromitowanymi przez korupcję. Ten stan powoduje podatność na populizm, zwłaszcza w wykonaniu charyzmatycznych liderów.
Prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman na prośbę Ojca Świętego zastosował akt łaski wobec kobiety odsiadującej wyrok razem ze swoim dzieckiem
Mieszkamy obok siebie. Po 1989 r. wydaje nam się, że podążyliśmy dwoma różnymi drogami. Czy rzeczywiście?
Co jakiś czas w polskich mediach pojawiają się informacje na temat wewnętrznych sporów w Kościele. Nie są one zjawiskiem niecodziennym, można powiedzieć, że wypełniają całe dwa tysiące lat chrześcijaństwa.
60 chińskich chrześcijan poprosiło o azyl polityczny w Czechach. Należą oni do dziesięciu różnych wyznań. Twierdzą, że w swej ojczyźnie są prześladowani za wiarę.
Rozmowa z prof. Janem Żarynem, redaktorem naczelnym miesięcznika „W Sieci Historii”, o pamięci pokoleń
Za czeską granicą mieszka 30 tys. Polaków, mimo że z Polski nigdy nie emigrowali. „To ona nas ominęła” – tłumaczą zawiłości historyczne. Tożsamość narodową zawdzięczają religii.
6 lipca 2015 r. minęła sześćsetna rocznica spalenia na stosie Jana Husa. W ostatnim półwieczu w środowiskach katolickich pojawiły się głosy zaliczające go do reformatorów Kościoła i wzywające do rewizji wyroku soboru w Konstancji.
-64%
-67%
-78%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki