Logo Przewdonik Katolicki

Artykuły

16 wyników dla wyrażenia "Agnieszka Kostuch"

  • Takich książek się nie recenzuje, bo nie sposób spojrzeć na nie chłodnym okiem krytyka – to była moja pierwsza myśl po lekturze tomu poezji M+M Dominiki Lewickiej-Klucznik.

    więcej
  • Trzydzieści sześć osób. Gdyby kilka z nich odwróciło wzrok, pomyślało, że «nie, to za bardzo ryzykowne», niestarannie sfałszowało dokument czy choćby tylko spóźniło się na spotkanie, nie byłoby komu napisać tych zdań.

    więcej
  • Język w pewnych sytuacjach kapituluje. Możemy się nim nieumiejętnie posługiwać, a nawet nim ranić. Dzięki poezji możemy jednak przekroczyć jego granice. Także w kojącej ciszy.

    więcej
  • Od początku znalazł się na czarnej liście Niemców, jako ten, który jakoby „wyrzekł się swojego pochodzenia”. Wilhelm Brasse walczył o swoje przetrwanie, ale nie zatracił w Auschwitz człowieczeństwa. Choć był obozowym fotografem.

    więcej
  • Przyszedł taki moment, kiedy poczułam, że tak nie powinno być: że macewy wydobyte ponad 20 lat temu z krawężników chodników leżą na terenie przedsiębiorstwa komunalnego, a nie na cmentarzu.

    więcej
  • Bohaterom książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu Patrycja Dołowy zadaje pytanie, co zrobili z historią na temat swojego pochodzenia, o którym się dowiedzieli już jako dorośli.

    więcej
  • Czasami wielkość twórczości wymyka się tak prostym kategoriom, jak liczba przyznanych nagród. Dlatego niech Was nie zmyli nierozpoznawalność nazwiska Wiesławy Ptaszyk. Niektórzy poeci o rzeczach ważnych mówią szeptem.

    więcej
  • Próbując przeciągnąć naszą uwagę na rzeczy wywołujące uśmiech, Wojciech Bonowicz nie ma jednak intencji zamazywać nam obrazu świata takim, jakim on jest. Przeciwnie, stawia sobie i nam trudne pytanie o granice przejmowania się złem, które się wydarza.

    więcej
  • Czy pisanie listów było faktycznie „tylko dodatkiem” w ponad półwiecznej przyjaźni Tadeusza Różewicza z prof. Mieczysławem Porębskim, jak stwierdził kiedyś ten pierwszy? Teraz sami możemy to ocenić, zaglądając do ich korespondencji.

    więcej
  • Primo Levi – włoski Żyd, były więzień obozu koncentracyjnego w Monowitz – jak dobry ojciec taktownie udziela nam lekcji życia. Ma dla nas, niedoświadczonych wojną, dużo wyrozumiałości, ale oczekuje jednego: uważnego wysłuchania. Wie, że nieodrobione lekcje...

    więcej

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki