Czytanie na dziś: Dz 1, 3-8; Flp 1, 20c-30; J 12, 24-26
Rozmowa z ks. Peterem Hockenem, o dialogu z Żydami i jedności chrześcijan
Europa Zachodnia, która przez lata była azylem dla Żydów, dziś przoduje na liście najbardziej antysemickich regionów. Znowu, jak dawniej, zaczyna się od nas – mówią Żydzi Europy.
„Wyrażamy nadzieję, że dialog chrześcijańsko-żydowski będzie służył przemianie oblicza naszej ziemi” – te słowa zamieścili w swoim liście do wiernych z 19 października polscy biskupi.
Bluźnierstwo popełnia ten, kto przypisuje sobie cechy boskie albo odmawia Bogu Jego cech. Często czynią tak artyści – nie dlatego, że nie wierzą, ale dlatego, że doświadczenie wiary każe im stawiać pytania, które czasami są na granicy bluźnierstwa.
Rzadko zajmowali się uprawą roli, byli krawcami, szewcami, prowadzili sklepy. Nie integrowali się z miejscową ludnością, kultywowali swoje tradycje, nawet ubierając się inaczej i inaczej jedząc niż Polacy.
„Żydzi są tacy sami, tylko bardziej…” − powtarza w swojej książce Krzysztof Kłopotowski. I krok po kroku udowadnia swoją tezę, wyjaśniając przyczyny ich sukcesów.
Kilkadziesiąt osób zginęło od początku października w Izraelu.
W parafii Chełmno n. Nerem, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof an der Nehr, 10 września modlono się w intencji tysięcy Żydów, Romów, Polaków, dzieci czeskich i jeńców radzieckich. Ofiar nieopisanej nienawiści.
Żydowska wspólnota w Rzymie przeżyła w lutym 1945 r. ogromny szok. Trzynastego dnia tego miesiąca jej przywódca, Wielki Rabin Rzymu Izrael Zolli przyjął wraz z żoną i córką sakrament chrztu w Kościele katolickim.
Manna z nieba, którą Izraelitom dawał Bóg, przypomina, że oprócz zwykłego pokarmu, o który czasem zabiegamy z takim mozołem, jest też chleb ważniejszy, Eucharystia, która daje nam prawdziwe życie.
-14%
-82%
-28%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki