Logo Przewdonik Katolicki

Ilu przyjedzie?

Łukasz Kaźmierczak | 10.07.15r
DJORDJE SAVIC/epa/pap

Polska jest gotowa przyjąć 2 tys. uchodźców w ramach unijnych programów przesiedleń i relokacji – to o połowę mniej niż chciała Bruksela. Niewiele mniejsza liczba może przyjechać do naszego kraju dzięki Fundacji Estera.

Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Będę to obywatele Syrii i Erytrei, którzy trafią do ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, gdzie zostaną objęci opieką socjalną,  medyczną oraz specjalnym programem integracyjnym. Będą to m.in. kursy językowe i edukacyjne, co w przyszłości ma im ułatwić znalezienie pracy. „Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne rozłożone w czasie. Będziemy przyjmować tych uchodźców etapami i sukcesywnie. To nie oznacza, że przyjmiemy wszystkie te osoby w jednym momencie” – zastrzegła  rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak, dodając, że przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Według informacji PAP Polska ma zacząć przyjmować uchodźców jeszcze w tym roku, a cały proces ma się zakończyć w 2016 lub 2017 r.
Oprócz planów rządowych działania na rzecz syryjskich uchodźców czyni cały czas Fundacja Estera, która pomaga im w przyjeździe do Polski oraz uregulowaniu kwestii prawnych i bytowych. Wsparcie dla tej akcji zadeklarował m.in. Kościół, samorządy,  organizacje społeczne i zwykli ludzie. Na apel Fundacji odpowiedział m.in. bp Andrzej Czaja, który zadeklarował, że diecezja opolska jest gotowa przyjąć tymczasowo 50 rodzin z Syrii i pomóc im do czasu usamodzielnienia, czyli znalezienia pracy i mieszkania. W najbliższym czasie dzięki staraniom Fundacji Estera przyjedzie do Polski łącznie ok. 170 chrześcijan z Syrii, uciekających przed krwawą wojną domową, która trwa w tym kraju od 2011r. Zamieszkają oni m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu, Tarnowie i na Śląsku. Fundacja cały czas apeluje o zgłaszanie się kolejnych osób i instytucji gotowych włączyć się w akcję pomocy dla uchodźców. Deklaruje także, że może pomóc w przyjęciu nawet 300 chrześcijańskich rodzin, czyli ok. 1,5 tys. osób.

 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki