Od września seniorki i seniorzy z Wielkopolski biorą udział w warsztatach, które przygotowują ich do wyjątkowego zadania - opowiadania dzieciom o dziedzictwie Ostrowa Tumskiego. Spotkania z historią prowadzone przez seniorów-wolontariuszy będą odbywać się w Bramie Poznania, domach dziecka, szkołach, przedszkolach i świetlicach socjoterapeutycznych.
Uczestnicy warsztatów ukończyli właśnie pierwszy etap projektu, podczas którego poznali zasady narracji adresowanej do dzieci, dzieje grodu na Ostrowie Tumskim, a także praktyczne możliwości rozwijania działań wolontariackich we współpracy z różnymi instytucjami. – Uczymy się w magnetyzujący sposób opowiadać historie, to uruchamia naszą wyobraźnię. Pracujemy w zespołach, wspieramy się i uczymy od siebie, ta atmosfera bardzo poprawia nasze samopoczucie – mówi pani Czesława, uczestniczka zajęć. Na koniec seniorów czeka część praktyczna - spotkanie z dziećmi, podczas którego wcielą się w rolę opowiadaczy historii. Ci, którym spodoba się ta rola, będą mogli kontynuować działania w Bramie Poznania, jak również w szkołach i instytucjach pozaszkolnych, które zaproszą do siebie wyjątkowych edukatorów.
Wszystko w ramach projektu „Opowiadając historię”, który jest realizowany przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, operatora Bramy Poznania, we współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Inicjatywa jest częścią programu "Patriotyzm Jutra", dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.bramapoznania.pl w zakładce EDUKACJA lub pod numerem telefonu (61) 647 76 26.