Logo Przewdonik Katolicki

Drugie umorzenie Chazana

Łukasz Kaźmierczak | 12.06.15r
archiwum/Zawieja

Nie ma podstaw do postawienia zarzutu popełnienia przewinienia zawodowego lekarzom uczestniczącym w leczeniu pacjentki, której w warszawskim szpitalu im. Świętej Rodziny odmówiono przeprowadzenia zabiegu aborcji - uznał Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Chodzi o głośną sprawę z ub. roku, kiedy to ówczesny dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny prof. Bogdan Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania zabiegu aborcji, choć były ku temu wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Ginekolog nie wskazał również pacjentce innego lekarza ani szpitala, w którym mogłaby ona dokonać przerwania ciąży mimo, że teoretycznie taki obowiązek nakładały na niego obowiązujące przepisy. Chazan argumentował jednak, że takie wskazanie również oznaczałoby pogwałcenie jego sumienia. Wkrótce potem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o odwołaniu go ze stanowiska dyrektora placówki.
Sprawę tę badała również Naczelna Izba Lekarska, która sprawdzała czy doszło w tym przypadku do naruszenia zasad etyki zawodowej i przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. W czasie postępowania zgromadzono obszerny, liczący niemal 1000 stron materiał dowodowy, obejmujący m.in. zeznania kilkunastu świadków i stron postępowania, opinie ekspertów oraz szczegółowe analizy dokumentacji medycznej. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej NIL dr Grzegorz Wrona poinformował, że w świetle zgromadzonych materiałów i aktualnego stanu prawnego brak jest podstaw do przedstawienia lekarzom zarzutów przewinienia zawodowego. W związku z tym umorzył postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.  To już drugie tego typu orzeczenie: na początku maja warszawska prokuratura, która prowadziła odrębne postępowanie karne, także poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki