Czytanie na dziś: Dz 15, 1–2.22–29; Psalm: 67; Ap 21, 10–14.22–23; J 14, 23–29
-80%
-78%
-15%
Spis kategorii
O pielęgniarkach mówi się dziś jak o bohaterkach walczących na pierwszej linii frontu. W połowie XIX wieku Florence Nightingale oraz Mary Seacole naprawdę znalazły się na placu boju i stały się ikonami masowej kultury.
Dwóch Polaków urodzonych w identycznych środowiskach: Stefan Wyszyński i Wojciech Jaruzelski. Obaj wywarli wpływ na naszą XX-wieczną historię, jednak nadali jej skrajnie różny bieg. Spotkali się tylko raz.
Kard. Wyszyński wyjeżdżał z Rzymu z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony zaufanie papieża i entuzjazm tłumów, z drugiej – dystans i opór kurialistów. W 1957 r. prymas zrozumiał, że odpowiedzialność za los katolicyzmu w naszym kraju należy do samych Polaków.
Trwający właśnie spis powszechny jest jedenastym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ten pierwszy z 1921 r. był jak do tej pory najobszerniejszy. Do dziś imponuje jego zakres tematyczny.
Szacuje się, że gdyby nie ich dokonania, II wojna światowa potrwałaby dwa, a może nawet trzy lata dłużej. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – najwyższy czas, aby te nazwiska znał każdy.
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki