Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja poznańska

Zaczynamy Rok Miłosierdzia

Błażej Tobolski | 11.12.15r
Katedra w Poznaniu - Drzwi Święte w Roku Miłosierdzia

W niedzielę 13 grudnia otwarciem Drzwi Świętych poznańskiej katedry uroczyście rozpocznie się w naszej archidiecezji Rok Miłosierdzia.

Drzwi bazyliki archikatedralnej otworzy abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., które będzie przewodniczył o godz. 16.00. Rok Miłosierdzia potrwa do uroczystości Chrystusa Króla, 20 listopada 2016 r. W tym czasie codziennie można uzyskać odpust zupełny za siebie lub zmarłego odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej katedrze oraz kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. W całej archidiecezji poznańskiej abp Gądecki wyznaczył prawie 50 takich kościołów jubileuszowych (ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji: http://www.archpoznan.pl/content/view/3777/109/).
Nawiedzając świątynie jubileuszowe należy pamiętać o stałych warunkach uzyskania odpustu, czyli trwaniu w stanie łaski uświęcającej, przyjęciu Komunii św., modlitwie w intencjach wyznaczonych przez papieża i wykluczeniu przywiązania do wszelkiego grzechu, nawet lekkiego.
Natomiast osoby, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Drzwi Świętych, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni, mogą zyskać odpust zupełny poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu. Zatem osoby, które nie będą miały okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.
Z kolei więźniowie mogą zyskać odpust zupełny w kaplicach więziennych, a, jak zaznacza papież Franciszek, „kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte”. Więźniowie, którzy nie będą mieli okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.
Również każdy wierny, który sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy także może zyskać odpust zupełny, spełniając równocześnie stałe warunki uzyskania odpustu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki