Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja poznańska

Przy grobie misjonarki

Błażej Tobolski | 24.01.15r

Weź sprawy misji w swoje ręce i przyjdź na modlitwę w intencji misji przy grobie śp. dr Wandy Błeńskiej!

Każdego 27. dnia miesiąca o godz. 19.00, przy grobie śp. dr Wandy Błeńskiej znajdującym się na poznańskim cmentarzu przy ul. Nowina odmawiany jest Różaniec misyjny. Wcześniej, o godz. 18.00 w pobliskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza sprawowana jest Msza św. w intencji misji. Do tej modlitwy zachęcał arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podczas homilii wygłoszonej na Mszy pogrzebowej tej wielkiej misjonarki: – Teraz powinniśmy podjąć zobowiązanie, aby przychodzić na jej grób i powierzać jej swoje problemy i troski. Odkryjemy wówczas siłę orędownictwa tej, która nas zna, która wyrosła z tej ziemi, z tego Kościoła i z tego narodu – mówił abp Hoser. Z kolei abp Stanisław Gądecki stwierdził wręcz, że „po jej śmierci środowisko misyjne zyskało nową orędowniczkę w niebie. To był, jak wielu uważa, człowiek święty, wrażliwy na Pana Boga, żyjący Eucharystią”, nazywając zmarłą misjonarkę „Ambasadorką misyjnego laikatu” oraz „Ikoną życia misyjnego Poznania”.
Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat. Nazywana była „Matką Trędowatych”, poświęciła bowiem swoje życie służbie chorym, zwłaszcza na trąd, w latach 1951–1994 pracując wśród nich w Ugandzie. Jej zasługi zostały docenione m.in. przez Jana Pawła II, który nadał dr Błeńskiej Order Świętego Sylwestra – najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła.
Natomiast 25 stycznia, w Światowy Dzień Trędowatych, o godz. 18.00 Cafe Misja w Poznaniu (ul. Gołębia 1) zaprasza na spotkanie poświęcone życiu i pracy śp. dr Wandy Błeńskiej, podczas którego zostanie m.in. wyświetlony film o niej. Spotkanie poprzedzi Msza św. w jej intencji (bazylika farna, godz. 17.00). Szczegóły na www.cafemisja.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki