Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja poznańska

Kaziuk Wileński w Poznaniu

Błażej Tobolski | 03.03.16r
Tradycyjne kaziukowe palmy

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu zaprasza wszystkich Wielkopolan, a zwłaszcza miłośników Kresów, na 23. edycję obchodów ku czci św. Kazimierza Królewicza, czyli na tradycyjny Kaziuk Wileński.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 6 marca Mszą św. sprawowaną w poznańskiej farze o godz. 10.00, w roku 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 630. rocznicy małżeństwa królowej Jadwigi z Jagiełłą, które zapoczątkowało chrzest Litwy i stworzyło podstawy unii polsko-litewskiej. Oprawę muzyczną liturgii zapewni muzyczna Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Następnie w godz. 11.30–16.00 na Starym Rynku odbędzie się Kiermasz Kaziukowy, podczas którego będzie można skosztować wileńskich specjałów, takich jak bliny, cepeliny, chleby wileńskie oraz nabyć wyroby rękodzieła ludowego, kaziukowe serca i palmy. W ramach kiermaszu, o godz. 13.30, w Domu Polonii (Stary Rynek 51) rozpocznie się prelekcja Krzysztofa Styszyńskiego pt. „Książę Mieszko I „Ojcem Chrzestnym” Polski i królowa Polski Jadwiga Andegaweńska „Matką Chrzestną” Litwy”, a o godz. 14.30 wykład dr Danuty Płygawko w Roku Henryka Sienkiewicza pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”. O godz. 17.00 z kolei w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek (ul. Święty Marcin 80/82) odbędzie się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” z Rudomina na Litwie. Natomiast w dniach 4–18 marca holu Urzędu Wojewódzkiego (al. Niepodległości 16/18) oglądać można wystawę z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” pt. „Z Henrykiem Sienkiewiczem na Laudzie, Wileńszczyźnie, Podolu i Wielkopolsce”. Szczegółowy program obchodów na www.tmwizw.republika.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki