Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja poznańska

Flażoletowe kolędowanie

Błażej Tobolski | 16.12.14r
Flażoletowi kolędnicy w poznańskiej katedrze

Wszyscy miłośnicy flażoletu, niezależnie od wieku, zaproszeni są do poznańskiej katedry na XIX Kolędowanie Flażolecistów „Śladami Trzech Króli”.

Flażoletowe kolędowanie rozpocznie się 10 stycznia o godz. 10.30 i połączone będzie z nabożeństwem słowa pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Spodziewany jest w nim udział, podobnie jak w ubiegłym roku, ponad półtora tysiąca osób, przede wszystkim rodzin oraz dzieci z wielkopolskich szkół i domów kultury wraz z opiekunami.
Jak bowiem zauważa Wojciech Wietrzyński, współorganizator spotkań flażolecistów w poznańskiej katedrze i założyciel Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania, popularność flażoletu wynika z łatwości opanowania gry na tym instrumencie. − Na przełomie XVIII i XIX w. był on tak bardzo popularny w Polsce, że nazwano go nawet flecikiem polskim, mimo, iż pochodził z Francji. Muzykowanie Polaków na flażoletach jest więc dość naturalne, a od lat 90. ubiegłego wieku ten zwyczaj powraca – tłumaczy Wietrzyński.
Grupy zorganizowane, które chcą otrzymać darmowe śpiewniki, proszone są o zgłaszanie swojego uczestnictwa w spotkaniu do końca 2014 r.: tel. 61 817 35 12, e-mail: lwjkwietrzynski@poczta.onet.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki