Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja poznańska

Biblioteka w nowym budynku

Błażej Tobolski | 15.12.14r
Nowy budynek Biblioteki Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu

Na poznańskim Ostrowie Tumskim zakończyła się budowa nowego gmachu Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia biblioteki dokonał 15 grudnia nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim metropolitą poznańskim. To jedna z najstarszych bibliotek w Polsce kontynuująca tradycje biblioteki katedralnej i seminarium duchownego istniejącego w Poznaniu od 450 lat. Obecnie jej księgozbiór liczy blisko 400 tys. woluminów, a w jej zbiorach znajdują się przede wszystkim książki z dziedziny filozofii i teologii, biblistyki i historii Kościoła, psychologii, pedagogiki i nauk społecznych oraz czasopisma krajowe i zagraniczne.
Budowę rozpoczęto w 2013 r. według projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną APPIA z Poznania, a jej generalnym wykonawcą była firma budowlana SKANSKA SA. Inwestycja, której kosztorys przekroczył 16 mln zł, została w całości zrealizowana ze środków archidiecezji poznańskiej.
Nowy, sześciokondygnacyjny budynek biblioteki wydziałowej ma w sumie powierzchnię blisko 3 tys. m kw., którą zajmują magazyny na książki z regałami o łącznej długości ponad 20 km. Mieszczą się w nim również dwie czytelnie ze stanowiskami dla 50 studentów i podręcznym księgozbiorem oraz trzy pokoje pracy indywidualnej z odpowiednim zapleczem. W budynku znajdzie się też introligatornia dla biblioteki i pomieszczenia wydawnictwa Wydziału Teologicznego.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki