Logo Przewdonik Katolicki
Archidiecezja gnieźnieńska

Światło z Betlejem w Gnieźnie

Bernadeta Kruszyk | 21.12.14r

Abp Wojciech Polak przyjął 21 grudnia z rąk gnieźnieńskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. „Życzę, by było w nas dużo Bożego światła, bo przecież jeśli ono będzie w nas, to będzie też świeciło dla innych” – mówił dziękując za płomień i wspólną modlitwę.

Przekazanie światła z Betlejem miało miejsce w czasie Mszy św. sprawowanej w samo południe w bazylice prymasowskiej. Wspólnie z Prymasem Polski u grobu i relikwii św. Wojciecha modlili się harcerze z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy miasta, którzy po liturgii mogli zabrać płomień do swoich domów. - Dziękuję wam, że to betlejemskie światło przynieśliście tutaj, na Wzgórze Lecha, stąd, niczym promienie, rozejdzie się ono po całej naszej archidiecezji. Bądźcie tymi, którzy to światło noszą, bądźcie żywymi latarniami i poprzez swoją harcerską posługę zapalajcie je dla innych – mówił do harcerzy abp Polak po odebraniu lampionu z rąk komendanta gnieźnieńskiego hufca hm. Macieja Siwiaka. Dziękował też harcerzom za liczną obecność. - Dziękuję wam wszystkim, którzy tworzycie ten łańcuch pokoleń – harcerzom seniorom i tym, którzy dziś się w ten łańcuch włączają i stają wierni harcerskiemu przyrzeczeniu. Niech wam w tym Bóg błogosławi – dodał Prymas. Arcybiskup gnieźnieński złożył także życzenia mieszkańcom Gniezna. - Wszystkim wam, którzy przyjęliście ten płomień tak jak ja przyjąłem go pod dach mojego domu życzę, by było w nas dużo Bożego światła, bo przecież jeśli ono będzie w nas, to będzie też świeciło dla innych. Nie może się ukryć miasto położone na wzgórzu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie. Wszystkim życzę błogosławionych i radosnych świąt. Niech będą pełne Bożego światła – mówił na koniec abp Wojciech Polak.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Wojciech Orzechowski, duszpasterz harcerzy i młodzieży. Nawiązując do hasła tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju - Pokój jest w nas” podkreślił, że jest on owocem, który rodzi się w naszych sercach, ale przychodzi jako dar Ducha i przenikając nas całych, zmienia nasze patrzenie na świat i daje nam coraz pełniejszą wolność. „Betlejemskie światło jest konkretnym zadaniem i zobowiązaniem, abyśmy przyjmując je do siebie nieśli je dalej, tak, by dzięki nam mogło zapłonąć także w sercach innych – mówił duszpasterz harcerzy. W modlitwie powszechnej modlono się za Kościół i jego pasterzy, za żyjących i zmarłych harcerzy, a także za ludzi pogrążonych w grzechu, by światło Jezusa Chrystusa przywróciło im radość i sens życia. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowskim, a przy ołtarzu służyli harcerze. Po Mszy św. harcerze na baczność odśpiewali modlitwę harcerską, a później w nawie głównej czekali na gnieźnian z lampionami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki