Czytanie na dziś: 1 Tm 6, 13–16; Łk 8, 4–15
Tamto zwycięstwo, pierwsze od czasu wiktorii wiedeńskiej, stało się solidnym fundamentem młodego państwa. Na niespełna rok przed setną rocznicą na nowo rozgorzała dyskusja o tym, jak upamiętnić Bitwę Warszawską i jej bohaterów.
11 listopada nie jest świętem jednowymiarowym. Duma narodowa jednych krzyżuje się z odcinaniem się od Marszu Niepodległości drugich. Emocjonalne rozdwojenie przeżywania uczuć patriotycznych ma swoje historyczne korzenie.
W sobotę 3 listopada 1984 r. był pogrzeb. Ciało księdza Jerzego wystawiono w prezbiterium kościoła św. Stanisława w poprzedzającą noc. W kolejce stanął tłum. Ludzie przesuwali się niemal bez słów, nie było widać radiowozów, byliśmy sami z naszą żałobą.
Autobiografia Normana Daviesa Sam o sobie jest apologią korzeni, z których każdy z nas wyrasta, ale również podkreśleniem wartości tego, co swojskie, własne, choć przecież zakorzenione w szerszej wspólnocie, chrześcijańskiej i europejskiej.
Postać niezłomna, radykalna, ideowa i… tragiczna. Patrząc na polityczne zaangażowanie Kornela Morawieckiego w wolnej Polsce, widać podobieństwa z czasami poprzedzającymi odzyskanie niepodległości w 1918 r.
Data 1 września 1939 r. to jeden z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. Jednak zagranicą skojarzenie wybuchu wojny z salwą pancernika Schleswig-Holstein nie jest już tak oczywiste i bezdyskusyjne.
Piłsudski to niezłe dzieło filmowego rzemiosła, uczciwie przedstawiające tę jakże trudną do ujęcia postać, wolne od prób politycznego manipulowania naszą pamięcią, ale niewiele więcej.
Przyjrzyjmy się chwili, gdy nic nie było jeszcze do końca wiadome, choć wielu przeczuwało, że kończy się epoka, że nic już nie będzie takie samo. Postarajmy się wniknąć w atmosferę pierwszego dnia wojny, tego nieszczęsnego wrześniowego piątku.
Spór wokół Brygady Świętokrzyskiej rozgorzał na nowo w związku z patronatem przyznanym obchodom 75. rocznicy jej powstania przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Westerplatte znów staje się polem bitwy. Teraz to nieszczęsna wojna kulturowa, w której się coraz bardziej pogrążamy. Obie strony są okopane, skrajność goni skrajność, a szans na porozumienie nie widać
-95%
-78%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki