Czytanie na dziś:
politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.
Calais – nazwa, która wywołuje dziś niechętne skrzywienie ust albo zakłopotanie. Wstydliwy problem, który w chwili, gdy piszę te słowa, jest rozparcelowywany na kilkadziesiąt innych mniejszych, choć wcale nieznikających problemów.
Rozmowa z Michałem Kurkiewiczem, historykiem o genezie zła i nienawiści rzezi wołyńskiej
Z amerykanistą, profesorem Zbigniewem Lewickim, o tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, ignorancji Donalda Trumpa i cynizmie Hillary Clinton, rozmawia Łukasz Kaźmierczak
Obozy pracy powstające przy autostradach budowanych w Polsce na polecenie Adolfa Hitlera to niezbadany wycinek historii, którym zajmują się tylko lokalni badacze i pasjonaci. Za popełnione w nich zbrodnie nikt nigdy nie został pociągnięty do...
Adam Mickiewicz czy Adomas Mickevičius? Waldemar Tomaszewski, a może Valdemar Tomaševski? Krzysztof Ławrynowicz, czy raczej Kšyštofas Lavrinovičius? Wbrew pozorom chodzi tutaj o coś więcej niż tylko o kilka różniących się od siebie liter.
Na początku były kamienie wrzucane do garnka. Jeden, drugi, dziesiąty, setny. Żeby mógł powstać różaniec w znanej nam dziś formie, musiało jednak minąć przeszło tysiąc lat.
To miejsce mówi i szumi. W jidysz, po hebrajsku i po polsku. Opowiada napisami i rysunkami na macewach, rozległymi bluszczowymi dywanami i pustką ogromnego pola gettowego. O Łodzi, której już nie ma.
Nie trzeba dziś wcale napisać Szatańskich wersetów jak Salman Rushdie, ba nie trzeba w ogóle zrobić niczego konkretnego, by zostać oskarżonym przez radykalnych islamistów o bluźnierstwo zagrożone najwyższym wymiarem kary.
Bikini czy burkini? To nie jest tylko niewinna gra w skojarzenia słowne, czy dywagacje na temat plażowego dress code. W tle pojawiają się pytania dotyczące samych fundamentów demokracji.
Ponad siedemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej na Dalekim Wschodzie, dwaj główni adwersarze tamtych zmagań, Japonia i Stany Zjednoczone, nie są w stanie wydusić z siebie nadal słowa „przepraszam”.
-13%
-70%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki