Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Łukasz Kaźmierczak

Dziennikarz

politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.

Zbawcy, zbawcy

05.03.15r

„Rosja to trzeci Rzym, jedyny nie zniewolony ośrodek cywilizacji mogącej objawić się jako chrześcijańska” – czytam te słowa i czuję jak na ich dźwięk cierpnie mi skóra.

Skąd taka reakcja? Bo autorem tej strzelistej deklaracji jest sam ks. Wsiewołod Czaplin,  rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego, przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem, a przede wszystko jedna z najbardziej wpływowych postaci całego rosyjskiego prawosławia. Tego samego prawosławia, którego sojusz z Kremlem jest dziś równie silny jak w czasach carskiego „samodzierżawia”. A zatem kiedy ojczulek Czaplin mówi, że „Rosja ma zbawczą misję wobec świata i degenerującej się Europy”, w głowie rodzą się z miejsca złe skojarzenia historyczne. Zwłaszcza teraz, kiedy rosyjski mesjanizm narodowy jest  wciągany na sztandary, pod którymi dokonuje się barbarzyńskie podpalanie Ukrainy i coraz bardziej agresywna polityka Moskwy wobec Europy Wschodniej. Z czegoś takiego mogą być tylko kłopoty. Duże kłopoty. 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki