Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Łukasz Kaźmierczak

Dziennikarz

politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.

Protokół rozbieżności

11.03.15r

Podręcznik historii z dwoma punktami widzenia, dwiema interpretacjami i dwiema wersjami zdarzeń do wyboru? Takie rzeczy tylko w dzisiejszych czasach.

Z duża ciekawością i pewnie z jeszcze większym sceptycyzmem czekałem na zapowiadaną prezentację pierwszego wspólnego podręcznika metodycznego do historii XX wieku opracowanego przez historyków z Niemiec i Rosji. Przyznam, że jakoś nie bardzo wierzyłem w możliwość takiego pożenienia ognia z wodą. I okazuje się, że moje wątpliwości były w pełni uzasadnione. Przedstawiony w Berlinie  podręcznik „Niemcy-Rosja. Przystanki wzajemnej historii - miejsca pamięci”, obejmujący lata 1917-1991, w wielu miejscach stanowi bowiem  swoisty … protokół rozbieżności. Tak jest choćby w przypadku interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku i jego skutków dla Polski. Rosyjscy historycy upierają się, że Stalin znalazł się wówczas w sytuacji bez wyjścia i zmuszony był do zawarcia paktu z Hitlerem. Kwestionują stosowanie pojęcia „reżim okupacyjny” wobec terenów Polski zajętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną. Nie zgadzają się także na stawianie na jednej płaszczyźnie działań hitlerowskich Niemiec i ZSRR. Natomiast niemieccy naukowcy wskazują, że Stalin działał z Hitlerem ręka w rękę, a wojska obu państw stworzyły wówczas swoiste „braterstwo broni”.  Efekt?  „Krakowskim targiem” oba odmienne stanowiska znalazły się w książce. Dziwnie to wygląda i źle wróży trwającym pracom nad podobnym rosyjsko-polskim podręcznikiem historii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki