Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Łukasz Kaźmierczak

Dziennikarz

politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.

Osiem egzekucji

29.04.15r

Kilka tygodni temu na łamach „PK” wymieniałem argumenty przeciwko stosowaniu kary śmierci. Po ostatniej egzekucji ośmiu przemytników narkotyków w Indonezji, jestem o nich przekonany jeszcze bardziej.

„Nie zobaczę go nigdy więcej (…) Zabiorą go o północy i zastrzelą. Prosiłam władze Indonezji, by tego nie robiły, proszę, nie zabijajcie go dzisiaj” – błagała matka jednego ze skazanych Australijczyków po ostatnim widzeniu z synem. Na próżno. Wyrok wykonano wczoraj. Indonezyjskie władze pozostały nieugięte, mimo nacisków z całego świata i próśb o łaskę dla skazanych. Ostatecznie przed plutonem egzekucyjnym stanęło czterech obywateli Nigerii, dwóch Australijczyków, Brazylijczyk i obywatel Indonezji. Za chwilę w ich ślady mogą pójść następni, w tym Filipinka i obywatel Francji.
Powody, dla których wszyscy oni przemycali narkotyki są różne. Nikt przy zdrowych zmysłach nie powie oczywiście, że proceder, na którym zostali przyłapani, jest chwalebny i nie zasługuje na surową karę. Ale czy aż na tak surową? Na pewno nie. A jako jeden z argumentów – tym razem niekoniecznie natury religijnej  - przywołam stanowisko Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka(UNHCR): „Prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki