Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Łukasz Kaźmierczak

Dziennikarz

politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.

Nieobecność nieusprawiedliwiona

14.01.15r

„W Europie myślą, że Auschwitz wyzwolili nie radzieccy, a amerykańscy żołnierze lub „Bękarty wojny” z filmu Tarantino” – napisała moskiewska „Komsomolska Prawda” w kąśliwym komentarzu do rzekomego braku zaproszenia Władimira Putina na obchody 70. rocznicy wyzwolenia największego niemieckiego obozu zagłady.

No cóż, to jednak trochę nie tak.  Na uroczystości rocznicowe nie wystosowano indywidualnych zaproszeń do  żadnego ze światowych przywódców. Zaadresowano je do poszczególnych państw i to one same mają zadecydować, kto  będzie je reprezentował. Tymczasem Kreml już zapowiedział, że w grafiku Władimira Putina „podróży do Auschwitz nie ma”. Pretensje są więc nieuzasadnione. Trochę co prawda dziwnie wyglądać będzie nieobecność najwyższego przedstawiciela kraju, którego żołnierze 27 stycznia 1945 roku otworzyli na oścież bramę ze złowieszczym napisem „Arbeit macht frei”. Jeśli jednak ceną za to ma być czerwony dywan, fanfary i kompania honorowa, to może faktycznie lepiej żeby Putin nie przyjeżdżał. Bo ani on, ani żaden z pozostałych polityków, nie będzie gościem honorowym uroczystości, tylko tych 300 żyjących jeszcze byłych więźniów Auschwitz. Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki