Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Łukasz Kaźmierczak

Dziennikarz

politolog, od 2003 roku dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”.

Chopin na wybory

22.10.15r

Milion osób oglądających w niszowej TVP Kultura przesłuchania w ramach tegorocznego Konkursu Chopinowskiego... Szok.

Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o tzw. „wysokiej kulturze”  (swoją drogą bardzo nie lubię tego określenia) jest to wynik wręcz fenomenalny. Ktoś słusznie zauważył, że wynika to po części z samej konkursowej otoczki: atmosfery prawdziwej rywalizacji, wielkich emocji, dozowania napięcia, nieoczekiwanych porażek i zaskakujących sukcesów - przypomina to trochę zmagania na sportowych arenach. Do tego dochodzi sama renoma Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, uznawanego nie bez przyczyny za jeden z najtrudniejszych i wymagających największych umiejętności nie tylko technicznych, ale przede wszystkim osobowościowych.
Ja dorzuciłbym do tego jeszcze jeden czynnik: tegoroczny konkurs przypadł na najbardziej gorący okres parlamentarnej kampanii wyborczej. I kiedy oglądam nasz kraj oblepiony wszechobecnymi plakatami wyborczymi – najczęściej bliźniaczo do siebie podobnymi, zawierającymi te same nic nie znaczące hasła i puste obietnice- muzyka Chopina jawi się na tym tle jako oaza prawdziwego piękna, prawdy i duchowych wartości. I może właśnie dlatego tak wielu ludzie zagłosowało telewizyjnymi pilotami?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki