Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. dr Mirosław Tykfer

Kompromis z sumieniem

04.07.15r

A jednak ustawa o in vitro została przegłosowana. Rozumiem konieczność szukania politycznego kompromisu, jeśli nie jest możliwe przegłosowanie ustawy całkowicie zgodnej z etyką chrześcijańską.

Pytanie tylko, czy należało go szukać w sytuacji, w której większość głosujących stanowili chrześcijanie. Ponadto, w przypadku wspomnianej ustawy trudno mówić o szukaniu kompromisu, jeśli przyjęty został projekt zakładający rozwiązania bardzo liberalne. Nawet bardziej niż w niektórych państwach zachodnioeuropejskich. Obrona życia poczętego nie wynika jedynie ze światopoglądu religijnego, ale tym bardziej ludzie wierzący powinni je wspierać. Pomijam więc sprawę sumienia tych, którzy nie są osobami wierzącymi. Pytanie retoryczne stawiam w kontekście moralnego wycofania tych, którzy uważają się za chrześcijan. I zastanawiam się, czy ten kompromis nie jest raczej kompromisem z własnym sumieniem?
Nie jestem za walką przeciwko komuś. Tutaj nie chodzi o to, że Kościół chce odbierać prawo do posiadania dzieci albo że nie rozumie bólu tych, którzy ich nie mają. To nie jest walka przeciwko komuś, ale w obronie kogoś. Nawet nie tylko o same wartości tu chodzi, ale wprost o niewinnego człowieka, któremu powinniśmy gwarantować jak najlepsze szanse rozwoju. Pycha decydowania o tym, kto będzie żył, a kto umrze z racji doboru dokonywanego przez ludzi, obróci się prędzej czy później nie tyle przeciwko Kościołowi, ale przeciwko samej ludzkości.
Mam tylko nadzieję, że w przyszłości in vitro doczeka się negatywnej oceny społecznej. Przecież kilkadziesiąt lat temu powszechnie akceptowana była aborcja, a dzisiaj większość już uważa aborcję za rzecz ewidentnie złą (poza pewnymi wyjątkami).
I chciałbym bardzo, aby osoby urodzone z in vitro nigdy nie myślały, że mówiąc negatywnie o metodzie sztucznego zapłodnienia neguje się ich życie. Znam osobiście takie osoby. Wiem, że język obrońców życia ich boli, a bywa, że graniczy on z brakiem szacunku dla ich godności. Dlatego chcę podkreślić, że ich życie jest darem Boga, jest piękne i należy je chronić!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki