Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Tomasz Rogoziński

Solidarność

26.08.10r

Minęło 30 lat od wydarzeń mających miejsce w sierpniu 1980 roku oraz podpisania Porozumień Sierpniowych przez przedstawicieli komitetów strajkowych i rządzącej partii. Ich pokłosiem stał się powołany następnie do życia na bazie istniejącego ruchu społecznego Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność.

Minęło 30 lat od wydarzeń mających miejsce w sierpniu 1980 roku oraz podpisania Porozumień Sierpniowych przez przedstawicieli komitetów strajkowych i rządzącej partii. Ich pokłosiem stał się powołany następnie do życia na bazie istniejącego ruchu społecznego Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

 

Te wydarzenia dały piętnaście miesięcy względnej wolności w komunistycznym państwie, wolności, której w pełni mogliśmy doświadczyć kilka lat później. Te wydarzenia stały się też pierwiosnkiem nieuchronnych zmian, które wieściły schyłek panującego systemu.

Po trzech dekadach dostrzegamy, jak znaczącą rolę w historii Polski odegrała solidarność pisana przez duże „S”. Widzimy też i problemy, że niestety te ideały solidarności, które tak bardzo łączyły nasze społeczeństwo w procesie dążenia ku upragnionej wolności, w momencie jej osiągnięcia zostały rozmyte, a niektóre zatracone. Doprowadziły do tego miedzy innymi podziały między działaczami i pokusa instrumentalizacji ruchu. W rezultacie mit Solidarności zaczął odchodzić w cień. Zaskakujące jest dzisiaj zjawisko, w którym świat lepiej pamięta o Solidarności niż sami Polacy.

Zaistniałe podziały nie pozwoliły również wyeksponować na arenie międzynarodowej Solidarności, Gdańska, jako tego momentu w dziejach, który stał się początkiem końca komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W ten sposób do światowej świadomości zmierzch komunizmu przebił się w obrazie obalanego muru berlińskiego.

Przypominamy o Solidarności jako związku zawodowym, ruchu społecznym, ale nie możemy też zapomnieć o solidarności jako postawie. Na kanwie ostatnich, tragicznych wydarzeń w naszej Ojczyźnie, ta solidarność była bardzo widoczna. Przed nami jednak jeszcze ważne zadanie, aby naszą solidarność, która czasami bywa akcyjną reakcją na nieszczęścia, przekuć na stałą postawę, która pomoże budować społeczeństwo trzymające się wypracowanych wcześniej ideałów i wartości dla dobra Polski.

Z okazji przypadającej rocznicy do rąk naszych czytelników wraz z kolejnym numerem „Przewodnika Katolickiego” przekazujemy również specjalny dodatek na 30 lat solidarności, który powstał we współpracy z poznańskim Odziałem IPN.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki