Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Radykalnie zależni

18.03.15r

„Jeśli strzeże nas armia, to co robi Ten na górze?”.

To pytanie przeczytałem niedawno w książce o Ziemi Świętej. Postawił je Joelish Kraus, jeden z najbardziej ortodoksyjnych chasydów, walczący o ścisłe wypełnianie prawa żydowskiego. Sprzeciwia się on też paradoksalnie istnieniu państwa izraelskiego i jego militaryzacji.

Abstrahując od fundamentalistycznego podejścia Krausa oraz wątku narodowego i religijnego żydów, myśl jest interesująca. Podczas środowej audiencji papież Franciszek powiedział: „Czasami grozi nam, że będziemy żyli (…) tak jakbyśmy to my sami byli panami naszego życia, a tymczasem jesteśmy radykalnie zależni. W istocie motywem wielkiej radości jest poczucie, że w każdym okresie życia, w każdej sytuacji, w każdej kondycji społecznej jesteśmy i pozostajemy dziećmi. To jest główne orędzie jakim obdarzają nas dzieci, poprzez samą swą obecność”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki