Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Prezydent o in vitro

11.03.15r

Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, powiedział że głowa naszego państwa popiera in vitro.

Odnosząc się do negatywnego stanowiska Kościoła w tej sprawie dodał, że wskazówki Kościoła i papieża ważne są „dla prezydenta jako katolika w indywidualnym postępowaniu”. Można by się z tym zgodzić, gdyby Kościół wzywał państwo polskie do ustawowego zakazu spożywania mięsa w piątki lub do nakazu (pod karą grzywny) uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, czyli do postaw wynikających stricte z wiary. Sprzeciw wobec in vitro nie wynika jednak tylko z przesłanek religijnych, choć jest przez nie wzmocniony. Sprawa dotyczy godności ludzkiego życia. A to jest kwestia uniwersalna dla każdego człowieka, także nie wyznającego żadnej religii. Nie wszystko co mówi Kościół jest „kościelnym” stanowiskiem, a nie każda prawda prawdą religijną. Jeśli Kościół powie, że Ziemia jest okrągła, to stwierdza fakt. Tyle. Podobnie z ochroną życia i jego godności.
Św. Jan Paweł II w Evangelium vitae napisał: „Każdy człowiek szczerze otwarty na prawdę i dobro może dzięki światłu rozumu i pod wpływem tajemniczego działania łaski rozpoznać w prawie naturalnym wypisanym w sercu (por. Rz 2,14-15) świętość ludzkiego życia od poczęcia aż do kresu oraz dojść do przekonania, że każda ludzka istota ma prawo oczekiwać absolutnego poszanowania tego swojego podstawowego dobra. Uznanie tego prawa stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej. Obrońcami i rzecznikami tego prawa powinni być w sposób szczególny wierzący w Chrystusa”.
Prezydent Komorowski z wywiadzie dla KAI w 2014 r. powiedział: „Dla mnie nauczanie Jana Pawła II jest raczej ważnym punktem odniesienia w życiu osobistym, ale i w odniesieniu do służby dla państwa”. Chyba trochę od tego czasu się zmieniło…

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki