Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Mury

19.08.15r

Jak grzyby po deszczu pojawiają się pomysły budowania kolejnych murów na granicy państw.

„Tacy sami, a ściana między nami...” – śpiewał przed laty zespół Lady Pank. Tacy sami, a zarazem inni. Na tyle inni, że chce się od nich odgrodzić murem.
W lipcu rozpoczęto budowę muru na liczącej 175 kilometrów granicy węgiersko-serbskiej. Inicjatywa rządu Węgier ma kosztować 21 milionów euro.
Natomiast 17 mln euro miałby wynieść koszt ewentualnej budowy łotewskiego muru na granicy z Rosją – powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis.
Problem nie jest jednak czysto europejski. Niedawno kandydat na prezydenta USA, Donald Trump zapowiedział, że po wygraniu wyborów podejmie decyzję o zbudowaniu na całości granicy z Meksykiem muru na koszt tego państwa.
Z kolei w zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy w Izraelu wydał zezwolenie na dalszą budowę tzw. „muru bezpieczeństwa” z Autonomią Palestyńską w dolinie Cremisan koło Betlejem.
Kwestie imigracji, przestępczości, terroryzmu, które skłaniają państwa do budowy murów są złożone i nie ma prostych recept. Pytanie tylko, czy tego typu działania nie doprowadzą długofalowo do istnienia jeszcze większych murów między ludźmi.
W cytowanej piosence padają słowa:
„Nieufność to mgła,
Co przynosi tylko ciszę
Jak klatka ze szkła
Nie pozwala nam się słyszeć”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    andrzej
    19.08.2015 r., godz. 15:43

    Czy tego kiedyś już nie było?
    Fizycznie będziemy żyć w lokalnych społecznościach oddzielonymi murami, a będą nas łączyć zainteresowania i grupy tematyczne tym razem poprzez Internet i portale społecznościowe.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki