Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Dzieci-żołnierze

01.04.15r

Kolejne wiadomości o mordach dokonywanych przez Państwo Islamskie podają, że wykorzystywani są w tym celu nieletni.

Problem rekrutowania dzieci jako żołnierzy zostanie podjęty podczas wielkopiątkowej Drogi krzyżowej w Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka. W rozważaniach przy X stacji będzie mowa o naruszaniu godności człowieka. Pojawi się refleksja na temat „straszliwych sytuacji”, wśród których wymieniono m.in. sytuację dzieci-żołnierzy.

O tym nasilającym się zjawisku mówił niedawno na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej abp Bernardito Auza. Zaznaczył, że rok 2014 był w tym względzie najgorszym w całych najnowszych dziejach, gdyż tylko w Syrii i Iraku zmuszono do walki 10 tys. nieletnich. Szacuje się, że obecnie na świecie w konfliktach zbrojnych walczy 250-300 tys. nieletnich. Największy problem dotyczy Afryki Środkowej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej.
                                                     
Św. Jan Paweł II powiedział: „A cóż powiedzieć o dzieciach-żołnierzach? Czyż można pogodzić się z takim niszczeniem życia, które dopiero zaczyna się rozwijać? Dzieci te, wyszkolone w zabijaniu i często przymuszane do zabijania, z pewnością napotkają ogromne trudności, gdy będą kiedyś chciały włączyć się w życie cywilnego społeczeństwa. Przerywa się ich edukację i nie rozwija ich zdolności do pracy; jakież konsekwencje będzie to miało dla ich przyszłości? Dzieci potrzebują pokoju i mają do niego prawo”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki