Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

50 lat „Nostra aetate”

28.10.15r

Dziś mija 50 lat od ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate” („W naszej epoce”) o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Z tej racji dzisiejsza audiencja generalna na Watykanie miała nadzwyczajny, międzyreligijny charakter. Sam dokument jest niezwykle krótki, stanowi najmniejszy pod względem objętości oficjalny tekst Soboru Watykańskiego II. Mimo to jest milowym krokiem w kontekście podejścia Kościoła do innych religii, szczególnie wobec judaizmu. Polscy biskupi z okazji 50. rocznicy „Nostra aetate” napisali: „Nostra aetate” stała się prawdziwym przełomem we wzajemnych relacjach chrześcijan i Żydów. Utorowała ona drogę do oczyszczania pamięci w imię prawdy o więzach, których często w przeszłości nie dostrzegano i nie rzadko zaprzeczano im w praktyce, co prowadziło do wzajemnej wrogości.”

Cały dokument napisany został w duchu dialogu i szacunku do innych religii. Ojciec święty podczas audiencji powiedział: „Dialog, jakiego potrzebujemy nie może być innym, jak otwarty i naznaczony szacunkiem, a wówczas okazuje się owocnym. Wzajemny szacunek jest warunkiem a jednocześnie celem dialogu międzyreligijnego: poszanowanie prawa innych do życia, integralności fizycznej, podstawowych wolności – a mianowicie wolności sumienia, myśli, wypowiedzi i religii”.

Pod koniec „Nostra aetate” napisano: „Nie możemy zwracać się do Boga jako do Ojca wszystkich, jeśli nie zgadzamy się traktować po bratersku kogoś z ludzi na obraz Boży stworzonych. Postawa człowieka wobec Boga Ojca i postawa człowieka wobec ludzi, braci, są do tego stopnia z sobą związane, że Pismo święte powiada: «Kto nie miłuje, nie zna Boga» (1 J 4,8)”.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Urszulka
    28.10.2015 r., godz. 16:27

    Niech bedzie pochwalony Jeszua! Bóg Ojciec Trójedyny w każdym z nas w Świętym JEGO Duchu,którego zesłał nam jak Wstepował do Domu Ojca, aby nam wszystko przypomniał co głosił SAM XXI w temu po rzymsku,21 w temu po arabsku .Wystarczy GO wezwać w modlitwie Psalmie! ale trzeba WIERZYĆ i trzeba CHCIEĆ,bo?bo tak uczył Jezus idz! wiara cie uzdrowiła,bo Widział oczami i CZUŁ w sercu i sercem,bo? bo miał Boga w sercu w człowieku wiarę i chęci.Bądzcie błogosławieni,szczęśliwi jak Ja Jestem!

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki