Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Ks. Robert Nęcek

Wolność, odpowiedzialność, mądrość

08.05.14r

Papież Benedykt XVI stwierdził, że wolność, aby mogła być właściwie rozumiana, musi być zawsze łączona z odpowiedzialnością. Historia wolności może zgodnie z tym być tylko historią wzrastającej odpowiedzialności. Wzrost wolności musi być wzrostem odpowiedzialności. W przeciwnym razie, gdy wolność staje się bezwarunkowa, bez miary i pozbawiona odpowiedzialności, osłabia podstawy współżycia i prowadzi prostą drogą do samozniszczenia.

Papież Benedykt XVI stwierdził, że „wolność, aby mogła być właściwie rozumiana, musi być zawsze łączona z odpowiedzialnością. Historia wolności może zgodnie z tym być tylko historią wzrastającej odpowiedzialności. Wzrost wolności musi być wzrostem odpowiedzialności”. W przeciwnym razie, gdy wolność staje się bezwarunkowa, bez miary i pozbawiona odpowiedzialności, osłabia podstawy współżycia i prowadzi prostą drogą do samozniszczenia.

W tej konfiguracji wolność staje się odpowiedzialnością zobowiązującą, gdyż w świetle prawdy „rzeczywista wolność jest doświadczana jako ostateczna odpowiedź na «tak» Boga wobec ludzkości, wzywając nas do wyboru, nie nieroztropnie, lecz rozmyślnie, tego wszystkiego, co jest dobre, prawdziwe i piękne”. Jeżeli więc prawdy nie widzi się w odniesieniu do Boga, to zostaje ona zastąpiona kruchym ludzkim konsensusem. Ale kto ten konsensus ustala – pytał papież Benedykt XVI? Otóż powstaje konsensus tych, którzy umieją przekonywująco argumentować. Dlatego „trudno wtedy nie zauważyć elitarnej zarozumiałości takich intelektualnych dyktatur; twierdzi się, że umiejący argumentować powinni «jako adwokaci» reprezentować tych, którzy nie są zdolni prowadzić racjonalnego dyskursu. Nie budzi to zbytniego zaufania. Wszyscy mamy przed oczyma obraz tego, jak kruche są konsensusy i jak szybko grupy partyjne w określonym klimacie intelektualnym zaczynają się czuć jedynymi uprawnionymi przedstawicielami postępu i odpowiedzialności”. Wolność przedstawia się więc jako wybranie, które jest sposobem przyswajania wartości. Wówczas przez fakt wyboru wartości człowiek sprawia, że wartość staje się jego, a on wartości. Poprzez wolny wybór człowiek staje się sprawiedliwym lub wyzyskiwaczem, prawdomównym lub kłamcą, gdyż sobą można być jedynie wówczas, gdy jest się wolnym. W takiej konfiguracji wielkość człowieka nie polega jedynie na tym, by być biskupem, profesorem, studentem, dziennikarzem lub rzecznikiem. Wielkość człowieka polega na tym, by być przede wszystkim sobą. Oznacza to, że wolności nie da się odziedziczyć. Można jedynie ją sobie przyswajać i odnawiać przez niełatwy, ale osobisty wybór. Dlatego odpowiedzialnym może być jedynie ten człowiek, który potrafi odpowiadać za siebie i za tych, których ma pod swoją opieką. Z tej racji warto posiąść umiejętność równowagi między dyscypliną i wolnością, gdyż bez odniesienia do wartości i zasad postępowania charakter ludzki nie zostanie ukształtowany, a w sytuacji licznych prób życiowych człowiekowi zabraknie sił i odwagi. Dlatego Benedykt XVI przypomniał, że głupotą jest budowanie domu „na takim gruncie, który nie daje pewności przetrwania w najtrudniejszych chwilach. Być mądrym to wiedzieć, że trwałość domu zależy od wyboru fundamentu”. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki