Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Ks. Robert Nęcek

Papież Franciszek, Facebook i kluby fanów

29.07.14r

Papież Franciszek w adhortacjiEvangelii gaudiumstwierdził, że niesłychany rozwój sieci i komunikacji ludzkiej stwarza większe możliwości uczestnictwa i wzajemnego oparcia, większe możliwości spotkania i solidarności.Dobry przekaz może sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się i zbliżaniu się do siebie.

Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium stwierdził, że niesłychany rozwój sieci i komunikacji ludzkiej stwarza większe możliwości uczestnictwa i wzajemnego oparcia, większe możliwości spotkania i solidarności. Dobry przekaz może sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się i zbliżaniu się do siebie. W tym kontekście Facebook jako największy serwis społecznościowy stwarza doskonałe okazje do zawiązywania fanklubów osób i grup łączących ludzi o podobnych zainteresowaniach. Facebook stanowi bezprecedensowy w historii dziejów człowieka komunikator społeczny i staje się globalnym archiwum instytucjonalnym i osobistym. Za jego pośrednictwem komunikat staje się coraz krótszy i doprecyzowany obrazowymi formami o charakterze perswazyjnym. Stanowi platformę wymiany myśli i informacji pomiędzy ludźmi o różnych zainteresowaniach. Dlatego dzielenie się miłością Bożą polega – według Benedykta XVI – „nie tylko na jednoznacznym wyrażaniu wiary, ale również na świadectwie, to znaczy sposobie, w jaki przekazuje się «wybory, preferencje, opinie, które są głęboko spójne z Ewangelią, nawet wtedy, kiedy nie mówi się o niej w sposób wyraźny»”. Warto więc zasygnalizować – współbrzmiącą z dokumentem z Aparecidy – regułę księży rogacjonistów educare a una nova mentalita – wychowywać do nowej mentalności, co w świecie cyfrowym oznacza wychowywać do posługiwania się nowoczesnymi środkami komunikacji. Facebook w marcu 2013 r. przedstawił własną wyszukiwarkę: Facebook Graph Search. Jej intencją jest zaoferowanie treści polecanych przez naszych przyjaciół. Jeśli więc szukamy słowa „Bóg” w ograniczonej grupie użytkowników, Facebook Graph Search pokazuje nam te posty, gdzie nasi przyjaciele użyli tego słowa, co może oscylować od krytyki do refleksji teologicznej. Nie mogą więc dziwić słowa Benedykta XVI, że „wyszukiwarki i sieci społecznościowe są punktem, w którym rozpoczyna komunikację wiele osób szukających porad, sugestii, informacji, odpowiedzi”.

Komunikacja za pośrednictwem Facebooka coraz częściej prowadzi do tworzenia się wspólnot, grup i fanklubów danego wydarzenia lub określonego duchownego, w tym przypadku Franciszka. Dzięki powstającym fanklubom upowszechnia się nauczanie papieskie i informuje się o bieżącej działalności papieża. Wówczas fankluby podejmując na Facebooku treści religijne w postaci wydarzeń i problemów, ewangelizują w nowej postaci i przybliżają Chrystusa szerokiemu gronu ludzi posiadających podobne profile. Z tej racji „sieci społecznościowe są owocem ludzkiej interakcji, ale same z kolei nadają nowe kształty dynamice komunikacji, tworzącej relacje: uważne zrozumienie tego środowiska jest zatem warunkiem wstępnym znaczącej w nim obecności”. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki