Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Błażej Tobolski

Redaktor odpowiedzialny za dodatek poznański

Absolwent teologii i historii na UAM w Poznaniu

W drodze z Franciszkiem

13.03.15r

Dwa lata temu konklawe wybrało na papieża kardynała Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszek.

„Niezależnie od opinii, jaką można mieć o Franciszku oraz o niektórych jego wypowiedziach i inicjatywach, trzeba przyznać, że jego przyjście – nadając pełny sens katolicyzmowi – zainaugurowało nową fazę. W istocie od dwóch lat nie tylko zmienił się klimat w Kościele i wokół Kościoła, ale jest coś, co w Kościele się ruszyło” – to opinia znanego włoskiego watykanisty Gian Franco Svidercoschiego. I nie chodzi tu jedynie o rozmaite wymowne gesty Franciszka nazywanego papieżem ubogich, którymi zaskakiwał nas od pierwszych dni swojej posługi. Potwierdza je bowiem na każdym kroku swoim postępowaniem, samemu „wychodząc na peryferie”, aby dotrzeć do człowieka. Nieraz też zawstydza, nie pozwalając nam tkwić w błogim samozadowoleniu z tego, że jesteśmy dobrymi katolikami. Pociąga natomiast za sobą ku Jezusowi, którego odkrywa przed nami w ubogich, właśnie gdzieś na peryferiach świata i Kościoła.
A taki był początek tego pontyfikatu: „Teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich Kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za siebie, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo. Życzę wam, by ten szlak Kościoła, który dziś zaczynamy, na którym będzie mi pomagał kardynał wikariusz tu obecny, był owocny dla ewangelizacji tego pięknego miasta” – mówił Franciszek po swoim wyborze, wieczorem 13 marca 2013 r. Módlmy się więc zawsze za siebie w tej drodze!
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki