Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

Błażej Tobolski

Redaktor odpowiedzialny za dodatek poznański

Absolwent teologii i historii na UAM w Poznaniu

Teologiczna nowinka

04.09.15r

Małżeństwo i rodzina są niewątpliwie w kryzysie i potrzebują wsparcia w rozmaitej formie. Czy znajdą je w parafiach u animatorów małżeństw?

Studium Animatorów Małżeństw w Parafii to nowa propozycja Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie stanowiąca odpowiedź na potrzebę stworzenia środowiska wspierającego małżeństwa. Pomysł polega na tym, by małżonkowie, którzy ukończą dwusemestralne studium, mogli wraz z duszpasterzami służyć radą i pomocą małżeństwom, zwłaszcza tym młodym, i rodzinom we własnej wspólnocie parafialnej. Podczas zajęć, mających głównie formę warsztatową, animatorzy zostaną przygotowani, by udzielać im profesjonalnego wsparcia w takich obszarach jak życie rodzinne, małżeńskie i sakramentalne. W tym celu pogłębią też swoją wiedzę zarówno o duchowości w małżeństwie, jak i na temat mediacji rodzinnych, komunikacji interpersonalnej, psychologii uzależnień i psychologii rozwojowej.
Niewątpliwie nie do przecenienia będą też osobiste doświadczenia małżonków-animatorów bogatych stażem małżeńskim. Zawsze łatwiej rozmawiać o swoich problemach z kimś, kto podobne sytuacje sam przeżył. Łatwiej nam też chyba dotrzeć po radę do własnej parafii niż do jakiejś instytucji. A przecież im wcześniej zaczniemy szukać pomocy, tym większa jest szansa na wyjście z kryzysu. Warszawska propozycja to także kolejny ciekawy projekt wydziałów teologicznych w Polsce rozszerzających swoją ofertę poza kształcenie przyszłych księży i katechetów. I bardzo dobrze, bo tego typu studia są też szansą na niezły duchowy fundament w życiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki