Logo Przewdonik Katolicki

I niedziela Wielkiego Postu

Ivan Kramskoy (1837–1887), Chrystus na pustyni (1872). Autor pracował nad dziełem wiele lat, inspiracji szukał zarówno w galeriach, jak i w pustynnych regionach Krymu | fot. Wikimedia Commons

18 lutego 2024

   Słowa Ewangelii według św. Marka
   
Mk 1, 12–15  
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».

---

   Czytanie z Księgi Rodzaju   
   Rdz 9, 8–15     

Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: «Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię». Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia».

---

   Czytanie z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła   
   
1 P 3, 18–22   

N ajdrożsi: Chrystus raz jeden umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia przez Ducha. W Nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża naczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.
Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zobowiązanie dobrego sumienia wobec Boga – dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali aniołowie i Władze, i Moce.

---

KALENDARZ LITURGICZNY

PONIEDZIAŁEK 19 lutego  Kpł 19, 1–2.11–18 | Mt 25, 31–46   
WTOREK 20 lutego  Iz 55, 10–11 | Mt 6, 7–15   
ŚRODA 21 lutego  Jon 3, 1–10 | Łk 11, 29–32   
CZWARTEK 22 lutego  święto Katedry św. Piotra Apostoła 1 P 5, 1–4 | Mt 16, 13–19   
PIĄTEK 23 lutego  Ez 18, 21–28 | Mt 5, 20–26   
SOBOTA 24 lutego  Pwt 26, 16–19 | Mt 5, 43–48  

---
baner-5-min-z-Bogiem-pk-4.jpg

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki